RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sensacyjne odkrycie. Znaleziono szkielet bez nogi liczący 31 tysięcy lat

Kobieta przeżyła poważną i zagrażającą życiu operację (fot. Uniwersytet Griffith/Tim Maloney)
Kobieta przeżyła poważną i zagrażającą życiu operację (fot. Uniwersytet Griffith/Tim Maloney)

Najnowsze

Popularne

Znalezisko na Borneo w Indonezji rzuca nowe światło na początki chirurgii. Dotąd uważano, że pierwsze operacje miały miejsce nie wcześniej niż około 10 tysięcy lat temu. Odnalezienie szkieletu bez kończyny dolnej sprzed 31 tysięcy lat zmienia nasze wyobrażenie na tę materię – informuje TVP Nauka.

Kobieta o wyjątkowo czułym węchu pomogła stworzyć test na chorobę Parkinsona

Joy Milne, emerytowana pielęgniarka z Perth w Szkocji, wiele lat temu wyczuła, że jej 12 mąż Les zaczął dziwnie pachnieć. Nie wiedziała, co to...

zobacz więcej

Szkielet odnaleziono w jaskini Liang Tebo w indonezyjskiej części Borneo. To miejsce w określonych porach roku dostępne jedynie z pomocą łodzi. Badacze z Uniwersytetu Griffith z Australii, którzy odkryli szkielet, byli zdumieni, że brakuje w nim lewej stopy i podudzia. W badaniach naukowcy potwierdzili, że część nogi została amputowana w dzieciństwie – informuje TVP Nauka.


Badacze byli zaskoczeni, że ten prehistoryczny człowiek przeżył tak poważną i zagrażającą życiu operację. Rana zagoiła się, utworzył się kikut, a kobieta przez kolejne lata żyła w górzystym terenie z ograniczoną mobilnością. Świadczy to o wysokim poziomie opieki w tej społeczności.


Już wcześniej pojawiały się znaleziska czaszek ze śladami trepanacji, jednak najstarsze z dowodów na wczesną chirurgię liczyły około 7 tysięcy lat wstecz. W tym przypadku stwierdzono, że kobieta zmarła około 31 tysięcy lat temu. To wcześniej niż pojawiło się rolnictwo.


Dotąd naukowcy sądzili, że do okresu 10 tysięcy lat temu ludzie nie posiedli wiedzy na temat technik chirurgicznych. Tymczasem pradawny chirurg z Borneo musiał posiadać szczegółową wiedzę dotyczącą budowy kończyn, mięśni oraz systemu naczyń krwionośnych. Potrafił też zapobiec nadmiernej utracie krwi oraz infekcji. Co więcej, kobieta musiała otrzymać również intensywną pomoc pielęgnacyjną rany, którą czyszczono i dezynfekowano.


Badacze wskazują, że zebrane dowody świadczą o tym, że na długo przed pojawieniem się rolnictwa i osiadłym sposobem życia ludzie posiadali zdolności amputacji uszkodzonych kończyn. To stoi w kontraście z metodami stosowanymi w średniowieczu, kiedy ludzie masowo umierali z powodu zakażeń ran. Sukcesy na polu chirurgii ludzkość zaczęła odnosić dopiero w XIX i XX wieku po wynalezieniu środków antyseptycznych.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej