RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Co robić, kiedy szwankuje poczucie humoru partnera? Odpowiadają naukowcy

Mężczyźni są szczęśliwsi w związkach, gdy mają poczucie, że są dowcipniejsi od partnerek (fot. Shutterstock)
Mężczyźni są szczęśliwsi w związkach, gdy mają poczucie, że są dowcipniejsi od partnerek (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Kobieta, która chce być w trwałym i udanym związku, powinna śmiać się z żartów swojego partnera. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie .

Para rok temu ruszyła w podróż poślubną. Zamierzają wrócić za... 9 lat

On jest Szkotem, ona pochodzi z Belgii. Poznali się trzy lata temu, a małżeństwem są od nieco ponad roku. Niewiele krócej trwa też ich podróż...

zobacz więcej

Badanie zatytułowane „Czy pasują do siebie jak Joker i Harley Quinn?” przeprowadzili dr Łukasz Jach z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, psycholożka z Uniwersytetu Śląskiego Dominika Kubicius oraz Peter K. Jonason, wykładowca z Uniwersytetu w Padwie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Postanowili oni sprawdzić, jak poczucie humoru wpisuje się w długotrwałe relacje.Naukowcy poprosili 149 heteroseksualnych par, które były ze sobą przez średnio siedem lat, o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących ich poczucia humoru oraz dopasowania w związkach.Partnerzy, niezależnie od siebie, odpowiadali na pytania pozwalające określić ich rodzaj poczucia humoru, to co ich śmieszy, a co nie, a także jak często opowiadają dowcipy i się z nich śmieją oraz czy uważają żarty drugiej połówki za zabawne.Analiza udzielonych odpowiedzi, opublikowana w formie artykułu w magazynie „Personality and Individual Differences” wykazała, że w długotrwałych związkach panowie opowiadają więcej dowcipów niż panie i uważają, że ich dowcipy są zabawniejsze. Najważniejsza konkluzja jest taka, że „mężczyzna lepiej czuje się w związku wtedy, gdy partnerka pozwala mu odczuć, iż jego żarty są lepsze niż jej”. Niezależnie od płci preferowanym rodzajem humoru był styl afiliacyjny, czyli takie dowcipy, które mają wprawić drugą osobę w dobry nastrój. Mężczyźni częściej niż kobiety pozwalają sobie na agresywny lub podbijający ego styl humoru, natomiast zdolność do autoironii u obu płci okazała się podobna.


Szachistka oskarżyła Netflix o zniesławienie. Teraz zawarli ugodę

„Gambit królowej” to jeden z serialowych hitów Netflixa. Nie wszyscy po jego seansie byli jednak zadowoleni. Gruzińska arcymistrzyni szachowa Nona...

zobacz więcej

Nie musimy śmiać się z tych samych rzeczy


Wbrew powszechnemu przekonaniu, dobrana para to niekoniecznie taka, która śmieje się z tego samego. „Wyniki sugerują, że duże podobieństwo aspektów poczucia humoru nie jest powszechne w długotrwałych związkach” - stwierdzili autorzy badania. Nie zauważyli u badanych par ani szczególnych podobieństw, ani dużych rozbieżności. Uwagę ich zwróciło jednak to, że mają się ku sobie osoby z tendencją do humoru agresywnego, jak np. żartowanie z czyichś błędów, i autoironii. Być może ma to z wiązek z tym, jak radzą sobie w sytuacjach konfliktowych.Badacze zauważyli też, że w lepiej dobranych parach osoby częściej zauważają żarty swoich partnerów, częściej się z nich śmieją i lepiej oceniają ich jakość. A mężczyźni lepiej czują się z partnerkami, które uważają, że żarty ukochanego są lepsze niż ich. „Być może w parach śmiech jest nagrodą, która sygnalizuje partnerom satysfakcję ze związku” - czytamy w podsumowaniu badania. „Nasze wyniki sugerują również, że w długotrwałych związkach osoby obu płci doceniają jakość żartów swoich partnerów jako aspekt przystosowania. Wyniki te mogą odzwierciedlać podobieństwa między długoterminowymi partnerami w ich światopoglądach” - twierdzą autorzy pracy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej