RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kontrofensywa Ukraińców. Meduza: mogą otoczyć ponad 10 tys. Rosjan

Siły ukraińskie rozpoczęły ofensywę na południu i wschodzie kraju (fot. AMMAR AWAD / Reuters / Forum)
Siły ukraińskie rozpoczęły ofensywę na południu i wschodzie kraju (fot. AMMAR AWAD / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Ukraińskie siły wyzwoliły spod okupacji miasto Bałaklija w obwodzie charkowskim, które było w rękach rosyjskiej armii przez sześć miesięcy. Według niezależnego portalu Meduza dzięki skutecznej kontrofensywie 10 tysięcy rosyjskich żołnierzy może zostać teraz otoczonych przez Ukraińców.

Rosyjski agent zatrzymany. Ukraińcy ujawniają, kim był i co zrobił

Ukraińskie służby specjalne zatrzymały mieszkańca obwodu chersońskiego, który współpracował z rosyjskimi okupantami. Mężczyzna otrzymał zadania, za...

zobacz więcej

Odbicie Bałakliji


Licząca przed rosyjską inwazją około 27 tys. mieszkańców Bałaklija znajduje się w połowie drogi pomiędzy Charkowem a miastami Kramatorsk, Słowiańsk i Bachmut w obwodzie donieckim. Miejscowość była okupowana przez wojska rosyjskie od początku marca. 

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w czwartek wieczorem odzyskanie Bałakliji przez siły ukraińskie.  

  

„Wszystko na swoich miejscach. Flaga Ukrainy w wolnym ukraińskim mieście, pod wolnym ukraińskim niebem!” – napisał Zełenski. Prezydent podziękował wojskowym i podkreślił, że jest z nich dumny. 

   

Szef państwa opublikował nagranie, na którym żołnierz sił specjalnych na tle ukraińskiej flagi zawieszonej na dachu budynku melduje prezydentowi wzięcie pod kontrolę miasta. Ukraina żąda reparacji od Rosji. Ujawniono kwotę

Rosja za spowodowane szkody wynikające z napastniczej wojny powinna zapłacić Ukrainie minimum 300 mld euro – stwierdził ukraiński minister...

zobacz więcej

Niezależny rosyjski serwis Meduza poinformował w piątek, że po odbiciu Bałakliji siły ukraińskie mogą otoczyć grupę nawet ponad 10 tys. rosyjskich wojsk. 

 

„Całe zgrupowanie wojsk zajmujących terytorium od Kupiańska do obrzeży Słowiańska w obwodzie donieckim jest zagrożone okrążeniem” – podaje Meduza. 

 

Nie powstrzymają ofensywy?


Według tego medium sytuację rosyjskich sił zbrojnych pogarsza szybkość posuwania się jednostek ukraińskich, które w ciągu trzech dni przesunęły się na szerokim froncie od Czugajewa do Bałakliji o 20-50 km. Meduza zwraca uwagę, że „na polu walki nie pojawiły się żadne rosyjskie rezerwy zdolne do powstrzymania ofensywy”. 

Dziennikarze wyjaśniają, że z relacji rosyjskich „korespondentów wojennych” wynika, iż ukraińskie siły zbrojne przeniknęły już znacznie głębiej: ukraińskie oddziały posunęły się od Szewczenkowa prawie aż do Kupiańska, a inna ich grupa, posuwając się na wschód, dotarła do brzegu zbiornika Oskoł w pobliżu wsi Senkowo.

Szef CIA wytyka Putinowi błędy. „Inwazja na Ukrainę jest porażką”

Po sześciu miesiącach bardzo ciężkiej wojny Ukraina rozpoczęła kontrofensywę, a inwazję Rosji Władimira Putina można uznać za porażkę – powiedział...

zobacz więcej

„Jeśli te doniesienia się potwierdzą, oznaczałoby to, że zgrupowanie w Izium Rosyjskich Sił Zbrojnych zostałoby całkowicie odcięte od Kupiańska, do którego zaopatrzenie było dostarczane z Rosji koleją” – czytamy. 

 

Dalej wyjaśniono, że komunikacja zgrupowania Izium z „wielkim lądem” będzie możliwa tylko dzięki przeprawom pontonowym przez rzekę Oskoł i dalej fatalnymi drogami na drugim brzegu zbiornika Oskoł. 

  

„Ale i tam mogą pojawić się wojska ukraińskie: są już doniesienia (a nawet pierwsze dowody wideo), że grupy ukraińskich żołnierzy kilkakrotnie przekroczyły Doniec Siewierski (do którego wpływa Oskoł), a nawet ustanowiły kontrolę nad kilkoma osiedlami (nie ma na to dowodów wizualnych). Osady te zostały zajęte przez wojska rosyjskie wczesnym latem” – podaje Meduza. 

  

O podsumowuje, że wszystko to oznacza, iż duża grupa wojsk rosyjskich, składająca się z kilku formacji o łącznej liczbie ponad 10 tys. żołnierzy, jest zagrożona operacyjnym okrążeniem. „Nie wiadomo, czy rosyjskie siły zbrojne dysponują rezerwami, które pozwolą uniknąć takiego scenariusza. Jak dotąd opór wobec ukraińskiej ofensywy jest słaby (w przeciwieństwie do podobnej ofensywy AFU na Chersoń pod koniec sierpnia)” – dodano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej