RAPORT

Pogarda

Szef CIA wytyka Putinowi błędy. „Inwazja na Ukrainę jest porażką”

William Burns (fot. Anna Moneymaker/Getty Images)
William Burns (fot. Anna Moneymaker/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Po sześciu miesiącach bardzo ciężkiej wojny Ukraina rozpoczęła kontrofensywę, a inwazję Rosji Władimira Putina można uznać za porażkę – powiedział szef Centralna Agencja Wywiadowcza USA William Burns.

Ukraina żąda reparacji od Rosji. Ujawniono kwotę

Rosja za spowodowane szkody wynikające z napastniczej wojny powinna zapłacić Ukrainie minimum 300 mld euro – stwierdził ukraiński minister...

zobacz więcej

Odnosząc się do udanej kontrofensywy ukraińskich wojsk na południu i wokół Charkowa na północnym wschodzie Burns stwierdził, że największym błędem Władimira Putina było to, że „nie docenił odwagi i potencjału militarnego Ukraińców”. 

 

– Choć ostatni rozdział wojny nie został jeszcze napisany, bardzo trudno jest ocenić przebieg kampanii Putina inaczej niż jako porażkę – wskazał szef CIA. 

 

Według Burnsa jednym z problemów na Kremlu jest to, że Putin otacza się doradcami, którzy nie są w stanie przedstawić mu alternatywnych rozwiązań. Jego zdaniem rosyjski przywódca błędnie wierzy, że europejska determinacja we wspieraniu Ukrainy osłabnie, a uwaga USA zostanie skierowana na inne kwestie wobec przedłużającego się konfliktu.

Jego zdaniem Putin liczy na to, że ma większy margines bezpieczeństwa niż Ukraińcy, Europejczycy i Amerykanie, popełniając ten sam błąd, który popełnił przed rozpoczęciem inwazji. Ten nowy błąd w szacunkach zdaniem dyrektora CIA będzie miał daleko idące konsekwencje, gdyż „nie tylko pokazuje słabość rosyjskiej armii, ale także gwarantuje długoterminowe szkody dla rosyjskiej gospodarki i kolejnych pokoleń Rosjan”. 

 

W ostatnich dniach sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kijów otrzyma haubice, rakiety kierowane, pociski, broń przeciwpancerną i pojazdy. Kwota pomocy wojskowej sięgnie 675 mln dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej