Atak hakerów za ustawę ACTA?

Można już korzystać ze stron internetowych Sejmu, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uruchomiono także strony internetowe Kancelarii Premiera oraz ZAiKS. Przez chwilę wieczorem nie działała strona Kancelarii Prezydenta. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że ABW i minister cyfryzacji Michał Boni monitorują sytuację w związku z podejrzeniem ataku hakerskiego powodowanego antypiracką ustawą ACTA, nad którą pracuje UE.

Dyrektor biura prasowego kancelarii Sejmu, Magdalena Krzymowska poinformowała, że po awarii strony internetowej Sejmu została ona wyłączona. Tuż po 20:00 strona przestała działać, a wszelkie dane na niej zgromadzone przestały być dostępne. W nocy strona sejm.gov.pl zaczęła działać ponownie.

Choć informacje o ewentualnym ataku hakerskim są na razie sprawdzane - to do ataku na polską stronę sejmową właśnie na swoim profilu na Twitterze przyznała się grupa hakerów Anonymous. Świadczy o tym wpis o treści „TANGO DOWN - sejm.gov.pl” (TANGO DOWN - „wróg został wyeliminowany”). „Zaczyna się polska rewolucja” – taki wpis Grupa Anonymous zamieściła dziś o godz. 8.00 na Twitterze (z ang. „The Polish revolution is now beginning”). Wcześniej na Twiterze grupa napisała: „Do wszystkich naszych braci i sióstr w Polska, Operation Anti-Acta".

Hakerzy w ten sposób protestują przeciwko zapowiedzi podpisania przez polski rząd 26 stycznia dokumentu o nazwie ACTA - Anti-Counterfeiting Trade Agreement. To porozumienie w sprawie walki z podrabianiem towarów i piractwem.

Pozytywną opinię do stanowiska polskiego rządu wyraziły Komisje do spraw Unii Europejskiej Sejmu i Senatu, a także takie organizacje, jak ZPAV, ZAiKS, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Dystrybutorów Filmowych, Business Software Alliance, FOTA i Polska Izba Książki.

Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni poprosił premiera o spotkanie i ponowną dyskusję w sprawie ACTA, m.in. na temat zastrzeżeń zgłoszonych przez grupę Dialog, czyli forum wymiany opinii rządu z organizacjami społecznymi i przedstawicielami pracodawców związanych z internetem. Do spotkania dojdzie prawdopodobnie we wtorek.

„W sprawie ACTA nic nie jest przesądzone”

– Nic w sprawie podpisania porozumienia ACTA nie jest przesądzone – powiedział w niedzielę rzecznik rządu Paweł Graś.

– Trudno mówić tutaj o ataku hakerów, bo w żaden sposób żadna z zablokowanych stron, ich zawartość nie została naruszona. Nie było próby włamania się na serwery czy zmiany treści tych stron – powiedział Graś w Radiu ZET.

– To zjawisko, które obserwujemy wynika z ogromnego zainteresowania tymi stronami i tematyką – dodał.

Graś, pytany czy Polska przyjmie regulacje ACTA odparł: „Nic w tej sprawie nie jest do końca przesądzone. Zostało zapowiedziane w zeszłym tygodniu specjalne spotkanie premiera, ministra Boniego, ministra kultury, ministra spraw zagranicznych. Dyskusje w tej sprawie będą się toczyć”.

Rzecznik podkreślił, że rząd jest otwarty na dialog ze społecznością internetową. Przypomniał, że w minionej kadencji odbyło się wiele spotkań, również z udziałem premiera, które były poświęcone dyskusjom związanym z wolnością w internecie i z funkcjonowaniem internetu w Polsce.

Porozumienie ACTA przyjęła już Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej, teraz musi je ratyfikować Parlament Europejski. Te państwa, które go podpiszą, wyrażą zgodę na zmiany w przepisach karnych. Kontrowersje budzi, m.in. zapis, aby strony internetowe, które zostaną uznane za powielające cudze treści, nie były obsługiwane przez wyszukiwarki internetowe, m.in. google.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) podpisały: Australia, Kanada, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur, Szwajcaria i USA.

źródło:
Zobacz więcej