RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Perry wycofuje się z prawyborów

Gubernator Teksasu Rick Perry (fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

Gubernator Teksasu Rick Perry wycofał się z prawyborów Partii Republikańskiej w Stanach Zjednoczonych. Perry udzielił poparcia Newtowi Gingrichowi, który ma największe szanse, by pokonać byłego gubernatora Massachusetts Mitta Romneya.

Początkowo Rick Perry był faworytem w prawyborach. Jego notowania gwałtownie spadły po serii gaf i fatalnych występów w debatach telewizyjnych. – Doszedłem do wniosku, że nie mam szans na wygraną. Dlatego zawieszam kampanię i deklaruję poparcie dla Newta Gingricha – ogłosił.

Gubernator Teksasu w przeszłości krytykował Gingricha za niewierność małżeńską, w czwartek jednak nazwał swego niedawnego rywala prawdziwym konserwatystą. – Były między nami różnice. Newt nie jest doskonały, ale kto z nas jest. Jest przebaczenie dla tych, którzy szukają Boga, a ja wierzę w siłę pokuty, która jest filarem mojej wiary chrześcijańskiej – powiedział Perry.

Zdaniem komentatorów rezygnacja Perry'ego może trochę wzmocnić szanse Gingricha, ale w ograniczonym stopniu, ze względu na nikłe poparcie dla gubernatora Teksasu.

W prawyborach w New Hampshire Perry zdobył zaledwie 1 procent głosów, a w bardziej konserwatywnej Karolinie Południowej, gdzie prawybory odbędą się w sobotę, mógłby liczyć na zaledwie kilka procent wyborców. Prowadzi tam faworyt republikańskich elit Mitt Romney z nieznaczną przewagą nad Gingrichem. Poza tą dwójką o nominację walczą jeszcze: były senator Rick Santorum i kongresman z Teksasu Ron Paul.

W czasie swojej kampanii Perry wykazał intelektualną bezradność w starciach z rywalami i kompromitujący brak wiedzy o sprawach międzynarodowych. W czasie jednej z debat, zapytany o jego propozycję zmniejszenia liczby ministerstw federalnych, nie potrafił powiedzieć, które resorty chciałby zlikwidować.

Podczas poniedziałkowej debaty w Myrtle Beach w Karolinie Południowej powiedział, że w Turcji władzę sprawuje rząd „terrorystów islamskich”.

Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju jest stronnictwem umiarkowanych islamistów i chociaż rząd premiera Recepa Tayyipa Erdogana prowadzi politykę zbliżenia do krajów muzułmańskich oraz Iranu, odcina się od islamskiego radykalizmu. Turcja jest członkiem NATO, a więc sojusznikiem USA. Rząd w Ankarze ostro zaprotestował przeciw wystąpieniu Perry'ego.

źródło:
Zobacz więcej