RAPORT

Pogarda

Wzrost przeładunku drewna w Porcie Gdańskim. Lasy Państwowe odpowiadają na zarzuty

Według niektórych mediów wzrost przeładunku drewna w Porcie Gdańskim o 3151 proc. oznacza, że wzrósł eksport polskiego drewna   (fot. Shutterstock)
Według niektórych mediów wzrost przeładunku drewna w Porcie Gdańskim o 3151 proc. oznacza, że wzrósł eksport polskiego drewna (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Według niektórych mediów wzrost przeładunku drewna w Porcie Gdańskim o 3151 proc. oznacza, że wzrósł eksport polskiego drewna. Lasy Państwowe odpowiadają, że „nie jest to polskie drewno”.

Budka o postulacie aborcji na życzenie: Chcemy chronić życie!

W deklaracji ideowej PO znajduje się zapis, że „fundamentem cywilizacji Zachodu jest dekalog”, a „prawo powinno ochraniać życie ludzkie”. – Chcemy...

zobacz więcej

Jak przekonują w komunikacie Lasy Państwowe, informacja o domniemanym eksporcie „wielu milionów ton” polskiego drewna przez port w Gdańsku jest nieprawdziwa.


Na stronie Lasów Państwowych czytamy:


„Z wyjaśnień przekazanych przez port Lasom Państwowym wynika, że opublikowane portowe dane o wzroście przeładunku drewna o 3151 procent dotyczą 368 706 ton drewna w całości pochodzącego z importu z Litwy, Łotwy, Estonii i Skandynawii.

 

Do gdańskiego portu drewno przypływa z Windawy na Łotwie i sporadycznie z Norwegii, głównie na statkach z własnym dźwigiem do wyładunku. Drewno składowane jest na placu, ładowane do kontenerów i wywożone na terminale kontenerowe, skąd surowiec płynie na eksport do Chin. Nie jest to drewno z polskich lasów!

 

Niewielka ilość tego drewna wyjeżdża samochodami do odbiorców w Polsce. Dodatkowo przywożone jest koleją drewno z Czech. Po składowaniu i załadowaniu do kontenerów przewożone jest do terminali kontenerowych, skąd także płynie do Chin. To również nie jest drewno pochodzące z polskich lasów!

 

Informacje o wzroście ilości przeładowywanego drewna opublikowane przez Port Gdańsk dotyczą wyłącznie drewna pochodzącego z zagranicy.”

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej