RAPORT

Pogarda

Orban wycofuje sprzeciw wobec sankcji. Ujawniono, co chciał w zamian

Viktor Orban (fot.  Michael Gruber/Getty Images)
Viktor Orban (fot. Michael Gruber/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Węgry wycofały sprzeciw dotyczący przedłużenia sankcji wobec Rosjan – przekazała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Ambasador Węgier poinformował o tym na spotkaniu przedstawicieli 27 krajów w Brukseli.

„Rosja może cofnąć się o jedno lub dwa pokolenia”. Tajny raport Kremla

Z powodu nałożonych przez Zachód sankcji sytuacja rosyjskiej gospodarki jest znacznie gorsza niż oficjalnie przedstawia to Kreml – wynika z tajnego...

zobacz więcej

To oznacza, że nie ma już przeszkód dla przedłużenia do połowy marca restrykcji nałożonych na ponad 1200 osób w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę. 

 

We wtorek Radio Wolna Europa jako pierwsze informowało, że Węgry w zamian za poparcie dla przedłużenia sankcji zażądały usunięcia z unijnej listy sankcyjnej trzech rosyjskich oligarchów. Tę informację potwierdziła też brukselska korespondentka Polskiego Radia. 

 

– Węgrzy zostaliby zmiażdżeni na spotkaniu, gdyby podtrzymali sprzeciw – powiedział radiu unijny dyplomata. 

 

Na czarnej liście unijnej pozostanie trzech oligarchów, których wykreślenia domagały się Węgry. Chodziło o miliarderów bliskich Władimirowi Putinowi – Aliszera Usmanowa, Piotra Awena i Wiktora Rasznikowa. 

Już samo zgłoszenie wniosku o wykreślenie trzech oligarchów wywołało oburzenie wśród państw członkowskich. Jeden z brukselskich dyplomatów nazwał to korupcją.


Inny dyplomata podkreślał, że nie ma powodów do skreślania z unijnej listy sankcyjnej, bo żadne argumenty przemawiające za objęciem restrykcjami nie zostały zakwestionowane ani przez służby prawne Rady, ani przez unijny Trybunał. 

 

Jeszcze przed spotkaniem jeden z dyplomatów przewidywał w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, że ogromna presja na Węgry może sprawić, że nie odważą się one zablokować przedłużenia sankcji, co też się stało. Choć są też i tacy, którzy łączą koncyliacyjną postawę Węgier ze staraniami o uzyskanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej