RAPORT

Pogarda

Budka o postulacie aborcji na życzenie: Chcemy chronić życie!

Borys Budka i Donald Tusk (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Borys Budka i Donald Tusk (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W deklaracji ideowej PO znajduje się zapis, że „fundamentem cywilizacji Zachodu jest dekalog”, a „prawo powinno ochraniać życie ludzkie”. – Chcemy chronić życie! Dlatego chcemy przeciwdziałać liczbie zgonów, która jest największa od II wojny światowej i chcemy wzmacniać system ochrony zdrowia – zapewnił poseł PO Borys Budka, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Tusk zapowiedział opiłowanie PO z katolików. Ostra zapowiedź ws. aborcji

Szef PO Donald Tusk zaznaczył, że dla przeciwników aborcji na życzenie nie będzie miejsca na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej....

zobacz więcej

Donald Tusk zapowiedział, że jeśli ktoś z posłów Platformy Obywatelskiej nie poprze aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży, wyrzuci go z list wyborczych.


Prowadzący rozmowę w Radiu ZET przypomniał więc brzmienie deklaracji PO, podpisanej 21 lat temu i wciąż obowiązującej. 


Zobacz także:  Tusk chce aborcji na życzenie. Schetyna: Ten temat może podzielić


Czytamy w niej: „Fundamentem cywilizacji Zachodu jest Dekalog. Wierzymy wspólnie w trwałą wartość norm w nim zawartych. Nie chcemy, by Państwo przypisywało sobie rolę strażnika Dekalogu. Ale Państwo nie może pozwalać, by jedni – łamiąc zawarte w nim zasady – pozbawiali w ten sposób godności i praw innych albo deprawowali tych, którzy nie dojrzeli jeszcze do pełnej odpowiedzialności za swoje życie. Dlatego zadaniem Państwa jest roztropne wspieranie rodziny i tradycyjnych norm obyczajowych, służących jej trwałości i rozwojowi. Dlatego prawo winno ochraniać życie ludzkie, tak jak czyni to obowiązujące dziś w Polsce ustawodawstwo, zakazując również eutanazji i ograniczając badania genetyczne”.


Deklaracja jest nadal aktualna, jeżeli ją dobrze interpretować – ocenił z ironicznym uśmiechem Borys Budka.

Szczuka straci pracę w RMF FM? Są nieoficjalne informacje

– To, że pani nie podobają się moje odpowiedzi, nie znaczy, że może pani oczekiwać cały czas innych – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński do...

zobacz więcej

Jak dodał: „Dzisiaj ustawodawstwo poszło dużo dalej i Jarosław Kaczyński złamał kompromis aborcyjny. Trybunał Julii Przyłębskiej wysadził coś, o czym wtedy mówiliśmy, ale chcemy chronić życie! Dlatego chcemy przeciwdziałać liczbie zgonów”.


Zobacz także ->  Proaborcyjny kurs Tuska. Poseł PO rezygnuje z kandydowania do Sejmu

 

Budka stwierdził, że Platforma nic nikomu nie narzuca. – Nawet jeśli jesteś konserwatystą, albo w szczególności kiedy jesteś konserwatystą cenisz wolność wyboru. Cenisz sumienie, a nie nakaz. Nikt nie będzie zmuszany do podejmowania decyzji, ale zostawmy kobiecie, lekarzowi, rodzinie taką decyzję – mówił.


Polityk PO zapewnił, że „Polacy oczekują jasnego stanowiska”. – I Platforma Obywatelska taką deklarację podejmuje – powiedział.


Demokraci w USA walczą o aborcję


Narracja Platformy wpisuje się w trendy światowej lewicy.


Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej określiła jako „grzeszne" ograniczanie kobietom dostępu do aborcji. 

Niemcy przekazały Ukrainie Cobrę i Gepardy. Scholz sprytnie lawiruje?

W połowie lipca Niemcy opublikowali listę broni, którą planują dostarczać na Ukrainę. Kijów podkreśla, że Berlin robi wszystko, aby nie przekazać...

zobacz więcej

W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania panelowego z okazji Dnia Równości Kobiet 26 sierpnia oświadczyła, że wydana niedawno przez Sąd Najwyższy USA decyzja ws. aborcji jest „uderzeniem w kobiety kolorowe oraz w kobiety i rodziny o niskich dochodach".


– To źle, że chcecie mówić kobietom, co powinny robić ze swoim życiem i ze swoim ciałem. Grzeszna jest niesprawiedliwość tego wszystkiego – powiedziała szefowa izby niższej Kongresu w kampusie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Mission Bay koło San Francisco, gdzie wzięła udział w dyskusji okrągłego stołu nt. „zdrowia reprodukcyjnego”.


Przypomnijmy, że Sąd Najwyższy USA orzekł ostatnio, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych. Sąd odwrócił tym samym dotychczasowy stan prawny obowiązujący od 1973 r. i precedensową decyzję w sprawie Roe przeciwko Wade. Kolejne stany korzystają teraz z możliwości, by ograniczać prawo do aborcji na życzenie. Budzi to sprzeciw środowisk domagających się pełnego dostępu do przerywania ciąży, ale nie tylko.


Zobacz także:  Konserwatyści PO po deklaracji Tuska ws. aborcji: wszystkich obowiązuje program partii

 

Nancy Pelosi uważana jest za najbardziej wpływową katoliczkę w Stanach Zjednoczonych. 


Tymczasem Kościół uważa aborcję, a więc zniszczenie osoby ludzkiej, za wielkie zło. Katechizm Kościoła Katolickiego głosi: „Życie ludzkie od chwili poczęcia powinno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby, wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia". 


Aborcję Kościół postrzega jako „przestępstwo przeciw życiu ludzkiemu” a ten, „kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przez sam fakt popełnienia przestępstwa”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej