RAPORT

Pogarda

Morawiecki o decyzyjności UE: Ta machina się zacina

Najnowsze

Popularne

Proces podejmowania decyzji w UE w reakcji na kryzys jest bardzo powolny, ta machina służąca największym graczom zacina się – ocenił w środę, podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Pomoc KE dla Ukrainy zdecydowanie niewystarczająca

Pomoc Komisji Europejskiej dla Ukrainy jest zdecydowanie niewystarczająca, przynaglam do wypłacenia Ukrainie obiecanych 9 mld euro, by nie włączać...

zobacz więcej

– Niezależnie od tego, jak oceniamy UE, jedno jest pewne: proces podejmowania decyzji zwłaszcza w sytuacji, kiedy szybko zmieniają się okoliczności zewnętrzne, jest bardzo powolny. Ta machina, która służy głownie największym, najważniejszym graczom, zacina się wyraźnie – powiedział Morawiecki. 

 

Zaznaczył, że nie jest to tylko jego ocena, ale również wielu mniejszych krajów z naszej części Europy. – A więc mamy pewien strukturalny deficyt, strukturalną niedoskonałość w procesie podejmowania decyzji, potrzebna jest szybka reakcja, natomiast sposób reagowania jest bardzo powolny – stwierdził szef polskiego rządu. 

 

Przypomniał, że w kontekście sytuacji na rynku energii Polska opowiada się za obniżką ceny stawek ETS i zmianą sposobu kalkulacji cen energii. Dodał, że Polska buduje koalicję państw na rzecz tych zmian. 

Błaszczak: Kreml próbuje odtworzyć imperium zła. Odstraszamy agresora [WIDEO]

Władcy Kremla próbują odtworzyć imperium zła. Polska wzmacnia swoje wojska i rozwija krajowy przemysł zbrojeniowy, kierując się zasadą „chcesz...

zobacz więcej

Cały świat dotknął kryzys”  

 

– Cały świat dotknął kryzys o proporcjach, które dawno nie był widziane. Wszystkie odsłony tego kryzysu jednocześnie stoją też w pewnej korelacji i to nie jest dobra wiadomość. Kryzys energetyczny, inflacyjny, bezpieczeństwa – co najmniej trzy takie główny wymiary można nazwać – powiedział premier. 

 

Stwierdził, że kryzys uderza w portfele przede wszystkim tych, „którzy są najbardziej wrażliwą częścią społeczeństwa”.


Stąd nasze dodatki osłonowe, tarcza antyinflacyjna, stąd obniżka podatków, najpierw poprzez podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł, a potem obniżka podatku do poziomu 12 proc. – mówił Morawiecki. To był – zaznaczył – pierwszy zestaw zmian wprowadzonych przez rząd, by złagodzić skutki kryzysu dla ludzi. 

 

Drugim aspektem działań rządu – mówił premier – jest stabilizacja finansów publicznych i stąd drugi filar działań objął przygotowanie programów inwestycyjnych razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

 

– Przygotowaliśmy razem programy, które tworzą specjalny montaż finansowo–kredytowo–derywatowy pod realizację projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych, bo wiemy, że właśnie w ten sposób możemy stworzyć koło zamachowe wyjścia z tej spirali kryzysu – powiedział Morawiecki. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej