RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemiecki historyk: Postawa rządu Scholza ws. reparacji nie do przyjęcia

Według raportu suma strat w wyniku niemieckiej agresji na Polskę to 6 bln 200 mld zł (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Według raportu suma strat w wyniku niemieckiej agresji na Polskę to 6 bln 200 mld zł (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Negatywna reakcja niemieckiego rządu federalnego, który odrzuca negocjacje z Polską w związku z przedstawionym 1 września raportem o stratach i zniszczeniach podczas II wojny światowej, jest moim zdaniem nie do przyjęcia i bezpodstawna – twierdzi niemiecki historyk dr Karl Heinz Roth.

Prof. Roszkowski o reparacjach od Niemców: Domagając się ich, prowadzimy politykę pamięci

Domagając się reparacji wojennych od Niemiec, prowadzimy politykę pamięci, oświecającą świat w tym, co stało się z Polską w czasie II wojny...

zobacz więcej

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz w opublikowanym w środę wywiadzie dla gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung” odrzucił polskie żądania naprawienia szkód wyrządzonych przez Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej. 

  

„Mogę zaznaczyć, podobnie jak wszystkie poprzednie rządy federalne, że kwestia ta została ostatecznie rozstrzygnięta w prawie międzynarodowym” – przekonywał Scholz. 

  

Innego zdania jest niemiecki historyk. 

  

Historyk: Polska nie zrzekła się reparacji


„Polska nigdy nie zrzekła się roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec: ani w 1953 roku, ani przy okazji traktatu dwa plus cztery z 1990 roku, przy którym rząd polski nie był w ogóle zaangażowany” – zaznaczył Roth. 

  

Zdaniem historyka polski raport jest „metodologicznie świetny, dobrze i systematycznie przygotowany, przekonujący w swoich analizach”. Jego zdaniem oszacowanie wartości poniesionych przez Polskę strat demograficznych, spowodowanych przez niemiecką okupację Polski, a także szkód materialnych, ekonomicznych i kulturowych jest „prawidłowe i umiarkowane”. 

Morawiecki odpowiada Scholzowi: Nie wszyscy musimy tańczyć do niemieckiej muzyki [WIDEO]

Portal tvp.info poprosił premiera Mateusza Morawieckiego o odniesienie się do słów kanclerza Niemiec Olafa Scholza. 31 sierpnia na praskim...

zobacz więcej

„Konkluzje raportu, zgodnie z którym Polska straciła w latach 1939-45 45 proc. produktu krajowego brutto i który musi zostać zrekompensowany odpowiednimi reparacjami, są ze wszech miar słuszne. Poprzez swoje działania komisja ekspertów stworzyła solidną podstawę do odpowiednich negocjacji rządowych” – podkreślił Roth. 

  

„Myślę, że to ważne, że polski rząd wzywa teraz oficjalnie Berlin do negocjacji, nawet jeśli można się spodziewać odmowy” – zauważył Roth. „Następnym krokiem polskiego rządu powinno być wystąpienie z roszczeniami odszkodowawczymi przeciwko Niemcom do ONZ, tak jak zrobiono to w 1969 roku, a także skontaktowanie się z Parlamentem UE, Komisją UE i Komisją Arbitrażową OBWE” – dodał. 

  

Jak zauważył niemiecki historyk, Polska powinna skoordynować te kroki z Grecją, której rząd również w ostatnich latach wezwał Niemcy do negocjacji w sprawie reparacji. „Tylko wtedy, gdy obydwa rządy wspólnie wywrą zmasowaną presję dyplomatyczną i polityczną na Berlin, będzie szansa na wynegocjowanie rozwiązania” – podkreślił Karl Heinz Roth. 

  

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców – historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych – oraz 10 recenzentów. 

  

Przyjęta przez komisję suma strat w wyniku niemieckiej agresji na Polskę to 6 bln 200 mld złotych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej