RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szachistka oskarżyła Netflix o zniesławienie. Teraz zawarli ugodę

 Gruzińska arcymistrzyni szachowa Nona Gaprindaszwili oskarżyła giganta streamingowego o zniesławienie (fot. Shutterstock/XanderSt; Central Press/Hulton Archive/Getty Images)
Gruzińska arcymistrzyni szachowa Nona Gaprindaszwili oskarżyła giganta streamingowego o zniesławienie (fot. Shutterstock/XanderSt; Central Press/Hulton Archive/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

„Gambit królowej” to jeden z serialowych hitów Netflixa. Nie wszyscy po jego seansie byli jednak zadowoleni. Gruzińska arcymistrzyni szachowa Nona Gaprindaszwili oskarżyła giganta streamingowego o zniesławienie. Sprawa nie będzie jednak rozpatrywana dalej przez sąd, gdyż obie strony doszły do porozumienia.

BBC przeprasza za osławiony wywiad z księżną Dianą. Da prawie 1,5 mln funtów na cele charytatywne

Wywiad, którego Lady Di udzieliła Martinowi Bashirowi w 1995 r., zszokował opinię publiczną. Po latach okazało się, że dziennikarz BBC, aby wydobyć...

zobacz więcej

Niezadowolenie Nony Gaprindaszwili, znanej gruzińskiej szachistki, spowodowała jedna ze scen serialu „Gambit królowej”. Podczas turnieju szachowego, prowadzący te zawody ogłosił, że Gaprindaszwili nigdy nie grała przeciwko mężczyznom. Nie było to prawdą. Tylko w 1968 r., kiedy rozgrywa się akcja serialu Netflixa, gruzińska szachistka zmierzyła się z 59 szachistami. 

 

Pozew szachistki


Jak przypomina portal „Variety”, początkowo Netflix próbował sprawić, by sąd odrzucił pozew szachistki. Powołanie się na pierwszą poprawkę (zakazującą ograniczania wolności słowa – przyp. red.) na niewiele się zdało, a w styczniu tego roku sąd odrzucił argumenty obrony przypominając, że również fikcyjne dzieła muszą liczyć się z procesami sądowymi, jeśli zostaną w nich zniesławione prawdziwe osoby. Apelacja Netflixa również została odrzucona. 

 

Na tym jednak cała sprawa się kończy, gdyż strony doszły do porozumienia, o czym informuje reprezentujący Gaprindaszwili adwokat, Alexander Rufus–Isaacs. Szczegóły ugody nie zostały jednak podane do wiadomości opinii publicznej. 

Włoski noblista radzi, jak gotować makaron, nawet przy wyłączonym gazie

Jak w dobie wysokich cen gazu i prądu gotować makaron - takie rady pojawiają się w mediach we Włoszech. Prawdziwą furorę robi pomysł laureata...

zobacz więcej

Nad serialem pracowało dwóch ekspertów szachowych, by wyeliminować takie wpadki, jednak nie udało się ich uniknąć. Do sytuacji, która wymagała interwencji sądu, doszło w finałowym odcinku serialu „Gambit królowej” opowiadającego o fikcyjnej szachistce Beth Harmon (Anya Taylor-Joy). 

 

Zdobywa ona tytuł mistrza świata, pokonując w Moskwie rosyjskiego arcymistrza granego przez Marcina Dorocińskiego. Wtedy to pada uwaga o tym, że kobieca mistrzyni świata Nona Gaprindaszwili nigdy nie grała przeciwko mężczyznom, a Harmon wygrała tylko dlatego, że przeciwnik jej nie docenił. 

 

81-letnia obecnie szachistka z Gruzji uznała tę uwagę za „rażąco seksistowską i umniejszającą jej dokonania”. Netflix użył potem dość osobliwych tłumaczeń twierdząc, że nie miał zamiaru deprecjonować zasług Gaprindaszwili, a docenić ją poprzez wspomnienie jej nazwiska. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej