RAPORT

Pogarda

Zełenski o Wołyniu: Jesteśmy zainteresowani rozwiązywaniem wszystkich wrażliwych kwestii

Prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. ABACA / Abaca Press / Forum)
Prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. ABACA / Abaca Press / Forum)

Najnowsze

Popularne

– Przy wsparciu takich przyjaciół jak Polska zwyciężymy i przywrócimy integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym portalowi i.pl. Na pytanie o bolesną historię z Wołyniem na czele wskazał, że „jesteśmy wspólnie zainteresowani w rozwiązywaniu wszystkich wrażliwych kwestii związanych z tragicznymi epizodami naszej wspólnej historii. To jeszcze bardziej wzmocni nasze przyjacielskie relacje i nie pozwoli Rosji na wywieranie na nie wpływu w ramach stałych, ale bezskutecznych kampanii dezinformacyjnych”.

Premier Ukrainy prosił Niemców o pomoc. Szokująca odpowiedź Scholza

Pomimo próśb ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala kanclerz Niemiec Olaf Scholz odmówił przekazania Kijowowi ciężkiego uzbrojenia, szczególnie...

zobacz więcej

„Obrona suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy jest najważniejszym zadaniem całego Narodu Ukraińskiego. Bronimy własnej ziemi, prawa do swojej wolności i swojej prawdy w swoim domu, prawa do istnienia jako Naród. Ukraina pokazuje całemu światu, że wartości europejskie nie są czymś abstrakcyjnym, one warte są tego, żeby ich bronić, nawet – gdyby to było potrzebne – kosztem własnego życia. Cały cywilizowany świat powinien zmusić Rosję do zaakceptowania faktu, że nienaruszalność granic i przestrzeganie prawa międzynarodowego jest wartością bezwzględną dla wszystkich narodów oraz gwarancją bezpieczeństwa i pokoju. Nie potrzebujemy niczego, co nie należy do nas, ale swojego nie oddamy. Ponad 90 proc. Ukraińców jest przekonanych, że Ukraina wygra tę wojnę. Przy wsparciu takich przyjaciół jak Polska zwyciężymy i przywrócimy integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową” – powiedział.

I kolejny raz podkreślił, że „zakończenie tej wojny zależy od spoistości wspólnoty międzynarodowej, potężnej międzynarodowej presji sankcyjnej na państwo-agresora oraz przekazania Ukrainie niezbędnej broni”. „W takim razie porażka agresora jest możliwa już niedługo” – wskazał.


Zełenski oceniając tempo i zakres pomocy dla żołnierzy ukraińskich mówił o wdzięczności dla partnerów za udzielaną pomoc. „Jednak dla uzyskania przewagi na polu walki potrzebujemy jeszcze więcej współczesnego i skutecznego uzbrojenia” – dodał.


Stosunki polsko–ukraińskie


Prezydent Ukrainy podziękował Polkom i Polakom „za ogromną pomoc i wsparcie, którą niosą Ukrainie i Ukraińcom”. „Zawsze będziemy to pamiętali. Pokazaliście wrażliwość wobec bliźnich i otwartość waszych serc wobec każdego Ukraińca – w Polsce czy w Ukrainie, to bez znaczenia. To odsłania ogromny potencjał dla naszej współpracy w przyszłości – który koniecznie zachowamy – oraz potencjał naprawdę bratnich relacji międzyludzkich między naszymi narodami” – mówił ukraiński przywódca.

NATO rozpoczęło zbieranie zimowego sprzętu. Dla 200 tys. żołnierzy

Siły Sojuszu Północnoatlantyckiego kolekcjonują zestawy zimowych ubrań, butów i namiotów, które przekażą Siłom Zbrojnym Ukrainy. Dostawy obiecały...

zobacz więcej

A pytany o bolesną historię z Wołyniem na czele wskazał, że „jesteśmy wspólnie zainteresowani w rozwiązywaniu wszystkich wrażliwych kwestii związanych z tragicznymi epizodami naszej wspólnej historii. To jeszcze bardziej wzmocni nasze przyjacielskie relacje i nie pozwoli Rosji na wywieranie na nie wpływu w ramach stałych, ale bezskutecznych kampanii dezinformacyjnych”.


„Dzisiaj jesteśmy świadkami tworzenia nowej jakości przyszłości między naszymi narodami. Cenimy każde życie i osądzamy każdego, kto zabiera czy zabierał go niewinnym ludziom. Kiedy mówimy o trudnych kwestiach dziejowych, ważne jest, żeby wszystkie dyskusje i badania na ten temat prowadzone były właśnie przez fachowców i historyków” – ocenił przypominając niedawne memorandum ministrów kultury Ukrainy i Polski o współpracy, które przewidujące stworzenie ukraińsko-polskiej grupy roboczej mającej na celu rozwiązywanie wszystkich wrażliwych kwestii w zakresie pamięci narodowej.


„Zmęczenie wojną”Zełenski pytany, czy nie boi się, że niedługo zachodnie polityczne elity i obywatele mogą poczuć się zmęczeni wojną powiedział, że „nie wypada mówić o „zmęczeniu wojną”. „Tu chodzi nie o zmęczenie, tylko o to, czy uda się Rosji zastraszyć wspólnotę międzynarodową swoją działalnością terrorystyczną, całkiem zmyśloną narracją, żeby skala wsparcia dla Ukrainy się zmniejszyła” – podkreślił ukraiński przywódca. Jak wskazał, „z najbliższymi przyjaciółmi, takimi jak Polska, pracujemy 24 godziny na dobę, żeby utrzymać tę spoistość demokratycznego świata i nie pozwolić na sianie wątpliwości, bo zwycięstwo nastąpi”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej