RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezent dla Putina. Czesi chcą zebrać ponad 1 mln euro

Czesi chcą przygotować „prezent dla Putina” (fot. PAP/ EPA/YURI KOCHETKOV, zdjęcie ilustracyjne)
Czesi chcą przygotować „prezent dla Putina” (fot. PAP/ EPA/YURI KOCHETKOV, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Organizatorzy kampanii „Prezent dla Putina”, której celem jest zebranie środków na broń dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, rozpoczęli gromadzenie pieniędzy na zakup zmodernizowanego czołgu T-72 Avenger. Chcą zebrać ponad 1,22 mln euro. Zbiórka będzie przebiegać pod hasłem „Prezent z Czech!”. „Prezent” był konsultowany z armią ukraińską, a sam zakup czołgu, jego dostawa i późniejszy transport - z resortem obrony Czech.

Ukraina: obrona powietrzna zestrzeliwuje 50-70 proc. rosyjskich pocisków

Skuteczność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej wynosi od 50 do 70 proc. – poinformował szef administracji wojskowej Kijowa gen. Mykoła Żyrnow.

zobacz więcej

Czołg T-72 Avenger jest zmodernizowaną sowiecką maszyną T-72, ale lepiej chroni załogę niż wersja tradycyjna. Może niszczyć czołgi i pojazdy opancerzone, nisko latające cele i siłę żywą wroga.


Przedstawiciel ambasady Ukrainy w Pradze Witalij Usaty powiedział, że wojsko jego kraju potrzebuje ciężkiej broni pancernej, aby wyzwolić okupowane przez armię rosyjską terytoria.


Projekt „Prezent dla Putina” został zainicjowany na początku maja przez biznesmena Dalibora Diedka. Za pozyskane pieniądze ministerstwo obrony w Pradze kupuje materiały wojskowe od czeskich producentów zgodnie z zapotrzebowaniem armii ukraińskiej. Na konto ambasady Ukrainy w Pradze do tej pory wpłynęło ogółem ponad 7,1 mln euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej