RAPORT

Pogarda

Ambasador Ukrainy na kieleckich targach zbrojeniowych chwali polskie Kraby i Pioruny

Ambasador Ukrainy na targach w Kielcach (fot. PAP/Paweł Topolski)
Ambasador Ukrainy na targach w Kielcach (fot. PAP/Paweł Topolski)

Najnowsze

Popularne

Dzięki polskim Krabom i Piorunom przekształcamy rosyjski sprzęt wojskowy w eksponaty muzealne – powiedział ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz. We wtorek dyplomata wspólnie z szef KPRM Michałem Dworczykiem otworzył w Targach Kielce wystawę sprzętu rosyjskiego zniszczonego w Ukrainie.

CNN o polskiej broni na Ukrainie. „Nowoczesny i mobilny sprzęt” [WIDEO]

Dziennikarze amerykańskiej stacji CNN rozmawiali z Ukraińcami, których jednostki zostały wyposażone w polskie armatohaubice Krab. W materiale wideo...

zobacz więcej

W Kielcach trwa 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, w czasie którego otwarto m.in. wystawę zniszczonego przez Siły Zbrojne Ukrainy rosyjskiego sprzętu wojskowego. Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz mówił, że ekspozycja „ma ogromne znaczenie i przesłanie”.  

 

Ambasador Ukrainy: Chcemy być jak Polska, żyć jak Polacy 

 

– Mnóstwo takiego sprzętu wojskowego weszło na teren Ukrainy, niesie śmierć i zniszczenia Ukraińcom, tylko dlatego, że tak jak Polacy, chcemy się cieszyć niepodległością i suwerennością. Chcemy być tak jak Polska częścią Wspólnoty Europejskiej, budować razem przyszłość europejską – powiedział ambasador. 

  

– Ale kto przychodzi na naszą ziemię z mieczem, ten od miecza zginie i ta wystawa też to pokazuje, że dzięki współpracy i wsparciu ze strony naszych sojuszników dzięki polskiemu wsparciu polskim „Krabom” i „Piorunom” jesteśmy w stanie przekształcić ten rosyjski sprzęt na zwykły eksponat muzealny – dodał. 

 

„Za wolność waszą i naszą” 

  

Ambasador pokreślił, że zjednoczona społeczność międzynarodowa może zwyciężyć Rosję.  

 

– Nie trzeba się Rosji bać, ale trzeba bać się jej bezkarności. Jeżeli pokażemy, że Rosja może nadal żyć bezkarnie, za to, co uczyniła wobec narodu ukraińskiego, wobec całej społeczności europejskiej, to wtedy będziemy zawsze czuć się w niebezpieczeństwie. Musimy połączyć wysiłki, żeby razem zwyciężyć, żeby Ukraina odzyskała tereny dzisiaj czasowo okupowane i żebyśmy razem to zwycięstwo osiągnęli. To będzie nasze wspólne zwycięstwo „za wolność waszą i naszą” – powiedział. 

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że Kielce to kolejne miasto w Polsce, w którym prezentowana jest wystawa „Za wolność waszą i naszą”.

„Siostrom i braciom narodu polskiego”. Sztab ukraińskiej armii dziękuje Polakom

W wypadającą w poniedziałek rocznicę rzezi wołyńskiej sztab ukraińskiej armii w długim wpisie w mediach społecznościowych podziękował za...

zobacz więcej

– Ten tytuł wydaje się dosyć oczywisty. Z jednej strony nawiązuje do pięknej tradycji niepodległościowej Rzeczpospolitej, a spuścizną Rzeczpospolitej jest spuścizna Polski i Ukrainy. Z drugiej strony to bardzo wyraźne podkreślenie, że żołnierz ukraiński własną piersią broni nie tylko swojego domu, swojej ojczyzny, ale również Polski i Europy – mówił. 

 

Rosyjski czołg i transportery w Polsce 

 

Dodał, że wystawa niesie ze sobą niezwykle istotne przesłanie mówiące, że „jeżeli jesteś zdeterminowany i przygotowany, Rosjan można pokonać, zwyciężyć”. 

  

Odsłonięta we wtorek wystawa składa się z czterech eksponatów wielkogabarytowych: czołgu bojowego T-72BA, haubicoarmaty 2S19 MSTA-S, transportera opancerzonego BTR-82A oraz samochodu opancerzonego „TIGR”. Oprócz eksponatów częścią wystawy są także fragmenty rosyjskich pocisków rakietowych, którymi ostrzeliwane są ukraińskie miasta. 

  

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w 2022 r. świętuje jubileusz 30-lecia powstania. Tegoroczna edycja potrwa od 6 do 9 września. 

 

Czytaj więcej: Co nowego w polskiej zbrojeniówce? Kieleckie targi wśród największych w Europie 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej