RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przełom w walce z otyłością? Odkryto wyjątkowy enzym

Otyłość to coraz większy problem także w Polsce (fot. Pexels)
Otyłość to coraz większy problem także w Polsce (fot. Pexels)

Schorzenia metaboliczne stają się coraz częstszym problemem, szczególnie w krajach rozwiniętych. Na otyłość chorują coraz młodsi, a skrajna masa ciała przestaje być zjawiskiem wyjątkowym. Badacze z Uniwersytetu Yale sugerują, że winowajcą może być brak enzymu OGT w neuronach podwzgórza. To część mózgu regulująca poczucie głodu, równowagę glukozową i masę ciała – informuje TVP Nauka.

Nadzieja dla chorych na raka. Ważny wynalazek polskich naukowców [WIDEO]

zobacz więcej

Badacze sprawdzili działanie zakłóceń w wydzielaniu enzymu na myszach. Okazało się, że jego stężenie wzrastało, jeśli gryzonie przyjmowały więcej pożywienia. Jeśli natomiast wyłączono działanie enzymu myszy tyły spożywając nawet takie same ilości posiłków, co zwierzęta z aktywnym enzymem – informuje TVP Nauka.


– To sugeruje, że OGT odgrywa znaczącą rolę jako czujnik składników pokarmowych w tkance neuronów – tłumaczy prof. Xiaoyong Yang z Uniwersytetu Yale


Naukowiec wyjaśnia, że kluczową różnicą między aktywnością enzymu a jej brakiem jest uwalnianie mniejszych ilości energii w ostatnim przypadku. Myszy bez enzymu spalają jej mniej, choć aktywność pozostaje na tym samym poziomie.


Uznano, że problem leży w zdolności neuronów do wykrywania glukozy. Ta umiejętność jest istotna do utrzymywania związku w stężeniu, którego organizm potrzebuje.


Jeśli komórki nerwowe nie potrafią wyczuć ilości glukozy, nie będą regulować w sposób właściwy procesów metabolicznych, czyli na przykład spalania tłuszczu. Bez OGT neurony nie są w stanie wyczuć, że do organizmu dostarczane jest mniej pożywienia i włączyć mechanizm uruchomiania zapasów.


Enzym może stać się celem leczenia schorzeń metabolicznych. Opracowanie stosownego leku może jednak zająć dość dużo czasu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej