RAPORT

Pogarda

Premier: Pomoc KE dla Ukrainy zdecydowanie niewystarczająca

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Mateusz Marek)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Pomoc Komisji Europejskiej dla Ukrainy jest zdecydowanie niewystarczająca, przynaglam do wypłacenia Ukrainie obiecanych 9 mld euro, by nie włączać się w grę Kremla – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że prawdopodobnie niedługo uda się na Ukrainę.

Premier odwiedził Podlasie. „Z Houston przyjechałem, żeby się z panem spotkać”

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek jedną z miejscowości w powiecie sokołowskim (woj. podlaskie) i wdał się w krótką pogawędkę z...

zobacz więcej

Morawiecki podczas wtorkowego briefingu prasowego w Wysokiem Mazowieckiem (woj. podlaskie) pytany był o ocenę wysiłków UE w kwestii pomocy sprzętowej i finansowej Ukrainie.


Oceniam ten stan zaangażowania finansowego po stronie Komisji Europejskiej za zdecydowanie niewystarczający – odpowiedział. 

 

Według niego plan Rosji wobec niemożności militarnego pokonania Ukrainy może zakładać próby „zagłodzenia Ukrainy”. 

 

 „To może być następny plan Putina”  

 

– To może być następny plan Putina. Dlatego przynaglam – rozmawiałem o tym z (szefową KE – red.) Ursulą von der Leyen w Kopenhadze i parę dni wcześniej w rozmowie telefonicznej – żeby nasza obietnica z czerwca przekazania Ukrainie przez Unię Europejską KE 9 mld euro została jak najszybciej dotrzymana, ponieważ powinniśmy działać w poprzek intencji Putina, Kremla i Moskwy, a nie w tej linii, jaką prawdopodobnie sobie Moskwa teraz wymyśliła jako kolejną linię ataku na Ukrainę – linię destabilizacji Unii Europejskiej powiedział. 

Morawiecki: Cieszę się, że Norwegia pozytywnie odpowiedziała na nasz apel

Samuel Pereira, szef portalu TVP Info, zapytał premiera podczas konferencji prasowej w Białej Podlaskiej, czy przekazanie przez rząd norweski 2...

zobacz więcej

Premier przestrzegł też KE, by „nie dać się włączyć w tę grę Putina, grę Moskwy, bo byłby to inny sposób pozbawienia Ukrainy suwerenności” – Na to nie możemy się zgodzić – zaznaczył. 

 

Zaznaczył, że co parę dni jest w kontakcie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. – Prawdopodobnie udam się w najbliższym czasie również na Ukrainę – dodał Morawiecki. 

 

Komisja Europejska 18 maja zaproponowała dodatkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r. w związku z agresją Rosji na ten kraj. Unijni przywódcy pod koniec maja zaaprobowali przyznanie rządowi ukraińskiemu 9 mld euro na pokrycie – jak mówił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel – bezpośrednich potrzeb gotówkowych, by kraj ten mógł funkcjonować w czasie, gdy odpiera rosyjską agresję. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej