RAPORT

Pogarda

Prof. Roszkowski o reparacjach od Niemców: Domagając się ich, prowadzimy politykę pamięci

Wojciech Roszkowski (fot. PAP/Leszek Szymański)
Wojciech Roszkowski (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Domagając się reparacji wojennych od Niemiec, prowadzimy politykę pamięci, oświecającą świat w tym, co stało się z Polską w czasie II wojny światowej – powiedział historyk prof. Wojciech Roszkowski.

Morawiecki dla portalu tvp.info: Reparacje? PO zachowuje się jak partia niemiecka [WIDEO]

PO w kwestii reparacji jest bardzo niewiarygodna, de facto zachowuje się jak partia niemiecka. Wystarczy przypomnieć, że Tusk jeszcze niedawno rząd...

zobacz więcej

Prof. Wojciech Roszkowski, pytany w Radiu Zet o to, czy jako historyk uważa, że Polsce należą się reparacje wojenne od Niemiec, powiedział: „oczywiście”. 

  

Dopytywany, czy jest do tego podstawa prawna przy zrzeczeniu się ich w PRL, stwierdził, że „to zrzeczenie ma bardzo słabą moc prawną". – Ono nie jest zarejestrowane jako oficjalny dokument. To jakaś notatka – powiedział. 

  

Pytany o fakt, że potem rządy niepodległej Polski potwierdzały zrzeczenie się reparacji, prof. Roszkowski powiedział: „Ano to trzeba by było pytać, dlaczego to robiły. I tu wchodzimy w bieżącą politykę”. 

  

Zdaniem Roszkowskiego Polska powinna starać się o reparacje „chociażby z jednego powodu”. 

– Domagając się ich, prowadzimy politykę pamięci, oświecającą świat w tym, co stało się z Polską w czasie II wojny światowej. Bo na razie odpuściliśmy to i stajemy się współwinni. Jeżeli mówimy: nie jesteśmy współwinni, tylko powinno się nam zapłacić 6 bilionów złotych, to będą pytania – dlaczego. No to pokazujemy dlaczego – powiedział. 

Morawiecki odpowiada Scholzowi: Nie wszyscy musimy tańczyć do niemieckiej muzyki [WIDEO]

Portal tvp.info poprosił premiera Mateusza Morawieckiego o odniesienie się do słów kanclerza Niemiec Olafa Scholza. 31 sierpnia na praskim...

zobacz więcej

W Warszawie zaprezentowano 1 września raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. 

  

Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. 

  

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w najbliższym czasie należy się spodziewać noty dyplomatycznej do rządu Niemiec w sprawie reparacji. Ma ona być podparta „bardzo dokładnymi analizami, materiałami, które nie tylko pokazują nasze racje od strony moralnej, historycznej, ale także od strony politycznej i prawnej”. 

  

W związku z polskimi staraniami o reparacje przygotowany jest cały harmonogram działań polskiego rządu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej