
76 proc. Amerykanów uważa, że dziennikarze w równym stopniu powinni przekazywać stanowiska różnych stron sporów społecznych. Zupełnie rozmija się to z poglądami pracowników mediów. Wśród tej grupy zawodowej poparcie dla takiego samego traktowania różnych środowisk wynosi zaledwie 46 proc.
– To, że pani nie podobają się moje odpowiedzi, nie znaczy, że może pani oczekiwać cały czas innych – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński do...
zobacz więcej
Amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center informuje o najnowszych wynikach badań.
Analizy wskazują, że po prezydenturze Donalda Trumpa i epidemii COVID-19 wielu dziennikarzy nasiliło swoje przekonanie, że nie powinni zawsze dążyć do równego przedstawiania wszystkich stron sporu.
Zobacz także: BBC przeprasza za osławiony wywiad z księżną Dianą. Da prawie 1,5 mln funtów na cele charytatywne
Podczas gdy niektórzy uważają, że równy zasięg jest zawsze konieczny, aby społeczeństwo było jednakowo poinformowane o wielu stronach danego tematu, ci, którzy się z tym nie zgadzają, twierdzą, że ludzie przedstawiający nieprawdziwe ich zdaniem informacje nie zasługują na tak dużą uwagę.
Profil Wojciecha Czuchnowskiego z „Gazety Wyborczej” na Twitterze zalany jest wulgarnymi grafikami uderzającymi w PiS i wspierającymi Donalda...
zobacz więcej
Wśród dziennikarzy największe poparcie dla równego zasięgu dla wszystkich stron prezentują dziennikarze powyżej 50 roku życia (50 proc.). Mniejsze poparcie taka postawa ma w grupie wiekowej 30-49 (39 proc.), a najmniejsze wśród osób między 18. a 29. rokiem życia (37 proc.).
Zobacz także: Skandaliczne słowa podczas debaty w Al Jazeera. Rachoń nie wytrzymał
Co ciekawe, najchętniej głos każdej ze stron dają pracownicy mediów z telewizji (55 proc.), a rzadziej radia (49 proc.), prasy (43 proc.) i internetu (37 proc.).
„Postawy dziennikarzy różnią się także w zależności od nastawienia politycznego ich odbiorców. 57 proc. tych, którzy twierdzą, że ich serwis ma prawicowych odbiorców, uważa, że zawód powinien dążyć do równego zasięgu, podczas gdy 42 proc. tych dziennikarzy twierdzi, że równy zasięg nie zawsze jest potrzebny. W przypadku dziennikarzy, którzy deklarowali, że publiczność ich redakcji skłania się w lewo, trend jest odwrotny: 30 proc. popiera równy zasięg dla wszystkich stron, a znaczna większość (69 proc.) twierdzi, że nie zawsze jest to zasłużone.