RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dziennikarze przeciwni symetryzmowi. „Szczególnie ci młodzi i lewicowi”

Dziennikarze w USA. Jak postrzegają swoją misję? (fot. Jaap Arriens/NurPhoto, Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images,
Dziennikarze w USA. Jak postrzegają swoją misję? (fot. Jaap Arriens/NurPhoto, Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images,

Najnowsze

Popularne

76 proc. Amerykanów uważa, że dziennikarze w równym stopniu powinni przekazywać stanowiska różnych stron sporów społecznych. Zupełnie rozmija się to z poglądami pracowników mediów. Wśród tej grupy zawodowej poparcie dla takiego samego traktowania różnych środowisk wynosi zaledwie 46 proc.

„Niech pan przestanie mówić”. Co Szczuka chciała usłyszeć od wiceministra Jabłońskiego?

– To, że pani nie podobają się moje odpowiedzi, nie znaczy, że może pani oczekiwać cały czas innych – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński do...

zobacz więcej

Amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center informuje o najnowszych wynikach badań.


Analizy wskazują, że po prezydenturze Donalda Trumpa i epidemii COVID-19 wielu dziennikarzy nasiliło swoje przekonanie, że nie powinni zawsze dążyć do równego przedstawiania wszystkich stron sporu.


Zobacz także:  BBC przeprasza za osławiony wywiad z księżną Dianą. Da prawie 1,5 mln funtów na cele charytatywne

 

Podczas gdy niektórzy uważają, że równy zasięg jest zawsze konieczny, aby społeczeństwo było jednakowo poinformowane o wielu stronach danego tematu, ci, którzy się z tym nie zgadzają, twierdzą, że ludzie przedstawiający nieprawdziwe ich zdaniem informacje nie zasługują na tak dużą uwagę.


Pracownik „Gazety Wyborczej” rozpowszechnia fake news o TVP

Profil Wojciecha Czuchnowskiego z „Gazety Wyborczej” na Twitterze zalany jest wulgarnymi grafikami uderzającymi w PiS i wspierającymi Donalda...

zobacz więcej

Wśród dziennikarzy największe poparcie dla równego zasięgu dla wszystkich stron prezentują dziennikarze powyżej 50 roku życia (50 proc.). Mniejsze poparcie taka postawa ma w grupie wiekowej 30-49 (39 proc.), a najmniejsze wśród osób między 18. a 29. rokiem życia (37 proc.).


Zobacz także:  Skandaliczne słowa podczas debaty w Al Jazeera. Rachoń nie wytrzymał


Co ciekawe, najchętniej głos każdej ze stron dają pracownicy mediów z telewizji (55 proc.), a rzadziej radia (49 proc.), prasy (43 proc.) i internetu (37 proc.).


„Postawy dziennikarzy różnią się także w zależności od nastawienia politycznego ich odbiorców. 57 proc. tych, którzy twierdzą, że ich serwis ma prawicowych odbiorców, uważa, że zawód powinien dążyć do równego zasięgu, podczas gdy 42 proc. tych dziennikarzy twierdzi, że równy zasięg nie zawsze jest potrzebny. W przypadku dziennikarzy, którzy deklarowali, że publiczność ich redakcji skłania się w lewo, trend jest odwrotny: 30 proc. popiera równy zasięg dla wszystkich stron, a znaczna większość (69 proc.) twierdzi, że nie zawsze jest to zasłużone.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej