9 września 2022 r., na tydzień przed przypadającą na 17 września rocznicą zbrojnego ataku Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r., TVP Dystrybucja Kinowa wprowadzi do kin nowy film Krzysztofa Łukaszewicza „Orlęta. Grodno ‘39”, wyprodukowany przez WFDiF. – Polska Fundacja Narodowa jako mecenas produkcji filmowych włączyła się w finansowanie promocji filmu – przekazał rzecznik Fundacji Temistokles Brodowski.
Dzisiaj ruszają pełnomorskie regaty Roschier Baltic Sea Race. W żeglarskich zmaganiach, które odbędą się po raz pierwszy na Bałtyku, popłynie jacht...
zobacz więcej
Film to pierwsza produkcja o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. Przedstawia historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej z rosyjskim najeźdźcą.
W role młodych bohaterów wcielili się m.in. Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im uznani aktorzy: Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz, Łukasz Lewandowski.
„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.
Żołnierze NATO wspólnie z przedstawicielami PFN odwiedzą Wileńszczyznę. Amerykanom, Brytyjczykom, Chorwatom i Rumunom zostanie przybliżona historia...
zobacz więcej
Rzecznik PFN Temistokles Brodowski przekazał, że Polska Fundacja Narodowa jako mecenas produkcji filmowych włączyła się w finansowanie promocji filmu.
– Celem naszych działań jest wspieranie polskiej kinematografii, szczególnie w zakresie kina historycznego. PFN włączyła się w działania związane z dystrybucją filmu fabularnego pt. „Orlęta. Grodno ‘39” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, aby dotrzeć z wyjątkową tragiczną opowieścią do jak największej publiczności w kraju i za granicą – mówi prezes zarządu PFN Marcin Zarzecki.
– Poprzez zaangażowanie w promocję filmu chcemy oddać należną cześć i pamięć młodocianym uczestnikom walk z sowieckim agresorem we wrześniu 1939 roku i wszystkim Polakom, którzy stawiali opór najeźdźcy, broniąc naszych granic. Jest to szczególnie ważne w kontekście prób niszczenia ich pamięci poprzez dewastację polskich cmentarzy przez totalitarny reżim w wykonaniu białoruskich służb – powiedział wiceprezes PFN Michał Góras.