RAPORT

Pogarda

„Aniołki” Putina. To na nich i „żelaznej lalce” władcy Kremla stoi propaganda

Maria Katasonowa, Olga Skabiejewa, Margarita Simonian i Maria Zacharowa (fot. fot. Sefa Karacan/Anadolu/Getty,  Russia 1,  Maksim Konstantinov/SOPA Images/LightRocket via Getty, Contributor/Getty Images )
Maria Katasonowa, Olga Skabiejewa, Margarita Simonian i Maria Zacharowa (fot. fot. Sefa Karacan/Anadolu/Getty, Russia 1, Maksim Konstantinov/SOPA Images/LightRocket via Getty, Contributor/Getty Images )

Najnowsze

Popularne

Rosyjska propagandystka Daria Dugina, która zginęła od bomby podłożonej w samochodzie, była tylko jedną z wielu Rosjanek stojących na czele wojny dezinformacyjnej Kremla. Dziennik „Bild” zwraca szczególną uwagę na cztery kobiety stanowiące podporę Władimira Putina. Marię Zacharową zna każdy. Ale kim są Maria Katasonowa, Olga Skabiejewa i Margarita Simonian?

Aktorzy Putina. Te same twarze, ale w różnych wcieleniach

Po ostatniej wizycie Władimira Putina w wojskowym szpitalu w Moskwie pojawiły się głosy, że całe wydarzenie sfingowano, a ranni żołnierze byli...

zobacz więcej

29-letnia Daria Dugina była córką czołowego ideologa Kremla, zwolennika rosyjskiego imperializmu i inwazji na Ukrainę Aleksandra Dugina. Była jedna z wielu aktywistek oddanych działaniom propagandowym. Kolejną jest 26-letnia Maria Katasonowa – długoletnia prokremlowska aktywistka i wielbicielka Putina. 

  

Maria Katasonowa. „Ojczyzna, Wolność, Putin” 

 

Katasonowa w 2015 r.,w wieku 19 lat została asystentką deputowanego do Dumy z kremlowskiej partii Jedna Rosja, a także zwolenniczką Narodowego Ruchu Wyzwolenia (NOD) z hasłem „Ojczyzna, Wolność, Putin”. Jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych i próbuje kształtować postawy młodych Rosjan. 

  

„Członkowie NOD, którego fanką jest Katasonowa, twierdzą, że Zachód jest w stanie wojny z Rosją, (...) a wojna na Ukrainie to dopiero początek” – pisze „Bild”. 

  

Inną wpływową kobietą w aparacie propagandowym Putina jest rosyjska prezenterka telewizyjna państwowego kanału Rosja-1. 

 

Olga Skabiejewa, czyli „żelazna lalka Putina” 

 

37-letnia Olga Skabiejewa. Prezenterka, znana z porywczego i oskarżycielskiego stylu prowadzenia programu, wraz z mężem Jewgienijem Popowem współprowadzi najpopularniejszy rosyjski talk-show polityczny „60 Minut”. Ze względu na jej charakterystyczny metaliczny głos i skandaliczne występy krytycy nazywają ją „żelazną lalką Putina”. 

  

Zobacz także: „Nasi tam giną”. Rosyjski wojskowy pokłócił się z prowadzącym w reżimowej telewizji [WIDEO] 

 

Skabiejewa, komentując wojnę prowadzoną na Ukrainie, regularnie wzywała do eskalacji rosyjskich ataków i wzywała Moskwę do „demilitaryzacji całego NATO”. Znana jest też z dyskredytowania ukraińskich polityków i rosyjskiej opozycji. 28 lutego została ona umieszczona na liście sankcji UE. 

  

Margarita Simonian. Główna propagandystka Kremla

Papież o zamachu na córkę Dugina. „Biedna, niewinna dziewczyna”

Daria Dugina zabita w zamachu bombowym pod Moskwą była jedną z „niewinnych ofiar” wojny – oznajmił papież Franciszek podczas audiencji generalnej w...

zobacz więcej

Kolejną kobietą oddaną Putinowi jest 42-letnia Margarita Simonian – szefowa rosyjskiej agencji informacyjnej „Rossija Sevodnya” (dawniej „Russia Today”), która od dawna uważana jest za centralną postać rosyjskiej propagandy. 

  

Simonian znajduje się na liście sankcji UE od wybuchu rosyjskiej wojny na Ukrainie w lutym 2022 r. Raport Departamentu Stanu USA ze stycznia wykazał „bliskie powiązania między rosyjskimi urzędnikami a Russia Today” oraz szerzenie dezinformacji i propagandy Kremla

  

Simonian przyznała też w 2015 r. w wywiadzie z magazynem „Time”, że „ma na swoim biurku zainstalowany telefon z bezpośrednim połączeniem na Kreml”. „Oczywiście, jeśli Rosja jest w stanie wojny, jesteśmy po jej stronie” – powiedziała rosyjskiej gazecie „Kommiersant” w 2012 r. Po śmierci Darii Duginy Simonian zadeklarowała na Telegramie, że „Rosja powinna zaatakować centra decyzyjne na Ukrainie”.

„W porównaniu z Duginą i Katasonową Simonian jest uważana za osobę bardzo wpływową, zwłaszcza wśród starszych widzów, którzy mają nostalgiczne wspomnienia z byłego Związku Radzieckiego” – wskazuje „Bild”. 

  


Maria Zacharowa. Główny kłamca 

 

Na czele rosyjskiej propagandy stoi jednak 46-letnia Maria Zacharowa – rzeczniczka rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. „Jako główny kłamca Ławrowa niezawodnie wykonuje swoją pracę: Zacharowa wielokrotnie posługiwała się narracją o rzekomym ludobójstwie Ukrainy na Rosjanach. Mówi o planowym zniszczeniu ludności, a wszyscy Ukraińcy są dla niej »nazistami«” – wylicza „Bild”. 

  

Jak przypomina gazeta, w marcu 2022 r. Zacharowa twierdziła, że „Rosja wojny nie zaczęła, ale ją zakończy”, a zbrodnia z Buczy nie była dziełem żołnierzy rosyjskich, lecz „inscenizacją Zachodu” i prowokacją, za którą stoi USA i NATO. 

Krwawe rytuały w rosyjskiej telewizji. „Putin wielokrotnie korzystał z czarnej magii” [WIDEO]

Modły, zaklęcia i ofiara z głowy byka – tak szamani z Chakasji, rosyjskiej republiki w południowo-zachodniej części Syberii, proszą „duchy ziemi” o...

zobacz więcej

Także Zacharowa, ze względu na kluczową rolę w rosyjskim aparacie propagandowym, trafiła na listę unijnych sankcji 23 lutego, czyli na dzień przed rosyjską inwazją na Ukrainę. W uzasadnieniu podana, że Zacharowa „jako centralna postać rządowej propagandy zachęcała do rozmieszczenia rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie, wspierała politykę i działania, podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy”. 

  

Młode Rosjanki ważnym trybem w machinie Kremla 

 

„To nie przypadek, że to właśnie młode kobiety szczególnie często znajdują się na pierwszej linii frontu globalnej wojny informacyjnej. Rosja zawsze była znana z wykorzystywania kobiet jako agentów, ponieważ przemawiają one do większej liczby odbiorców i mogą lepiej identyfikować się z młodszą populacją” – uważa Olga Lautman, amerykańska analityk, cytowana przez CNN. 

  

„Praca propagandystów polega głównie na wspieraniu wysokich rangą rzeczników Kremla i rozpowszechnianiu przyjaznych Kremlowi treści na zachodnich blogach oraz stronach internetowych” – dodaje „Bild”.  

 

„Celem takich osób jest sianie nieufności do rządów krajów zachodnich, polaryzowanie i napędzanie podziałów w zachodnich społeczeństwach. A wszystko po to, by szerzyć imperialistyczne urojenia Władimira Putina” – podkreśla dziennik i dodaje, że szczególnie niebezpieczne jest to, że wielu czytelników takich portali nawet nie zauważa, że są to platformy kontrolowane przez Rosjan, ponieważ oparte są na zachodnich formatach i zawierają artykuły pisane przez autorów z wielu krajów świata. 

 

Zobacz także: Putin się wściekł. Jaką podjął decyzję? Dziennikarz ujawnia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej