RAPORT

Pogarda

Budka o reparacjach: Może je zapewnić tylko rząd PO

Borys Budka (fot. PAP/Paweł Supernak)
Borys Budka (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Reparacje od Niemiec może zapewnić tylko rząd Platformy Obywatelskiej – uważa poseł i były szef tej partii Borys Budka. – To jest możliwe tylko wtedy, kiedy zmieni się ta władza – przekonuje polityk.

Prof. Legutko ostro o słowach Tuska. Tłumaczy strategię opozycji ws. reparacji

Kto łączy reparacje z pieniędzmi z KPO, mówi rzecz nie tylko głupią, ale i niegodziwą. Cóż ma wspólnego jedno z drugim? – pytał w programie...

zobacz więcej

Budka na antenie RMF FM pytany był o to, kiedy Niemcy wypłacą Polsce reparacje wojenne. 


To jest możliwe tylko wtedy, kiedy zmieni się ta władza, bo przecież Jarosław Kaczyński za granicą nie załatwi niczego – powiedział były szef Platformy Obywatelskiej. Według niego „dzisiaj Kaczyński gra pamięcią ofiar drugiej wojny światowej”. 

 

Jednocześnie polityk mówił, że jeżeli podjęte zostaną działania dyplomatyczne zmierzające do wypłaty reparacji, to PO, jeśli dojdzie do władzy, będzie je kontynuować. 

 

– Co więcej, mogę zapewnić, że na pewno bardziej skutecznie, w sposób normalny, aniżeli robi to obecny rząd, bo tam nie ma dyplomacji – dodał Budka.

Morawiecki: Nota do niemieckiego rządu ws. reparacji podparta dokładnymi analizami [WIDEO]

W najbliższym czasie możemy spodziewać się noty dyplomatycznej do rządu Niemiec w sprawie reparacji – poinformował na konferencji prasowej premier...

zobacz więcej

Reparacje. Budka: To szukanie wroga


Budka stwierdził też, że temat reparacji wojennych został wywołany tylko na potrzeby „kolejnej wojny informacyjnej polsko-polskiej". – Chodzi o znalezienie kolejnego wroga, bo już mu się wrogowie w Polsce skończyli – mówił Budka. 

  

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 

  

Podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bln 220 mld 609 mln zł, co w przeliczeniu daje 1 bln 532 mld 170 mln dolarów. 

  

Konsekwencje działań niemieckich na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej powinny zostać uregulowane w umowie bilateralnej, zawartej przez rządy Polski i Niemiec – wskazali autorzy raportu. 


Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że „w najbliższym czasie” możemy spodziewać się noty dyplomatycznej do rządu Niemiec w sprawie reparacji.  – Będzie podparta bardzo dokładnymi analizami, materiałami, które nie tylko pokazują nasze racje od strony moralnej, historycznej, ale także od strony politycznej i prawnej – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej