RAPORT

Pogarda

Nowe informacje o ofensywie Ukraińców na południu. „Idą naprzód”

Jak wygląda sytuacja na froncie? (fot. FB/ General Staff of the Armed Forces of Ukraine)
Jak wygląda sytuacja na froncie? (fot. FB/ General Staff of the Armed Forces of Ukraine)

Najnowsze

Popularne

Kontrofensywa ukraińska na południu i wschodzie kraju osiąga postęp możliwy do potwierdzenia; siły ukraińskie idą naprzód w kilku kierunkach w obwodzie chersońskim i zdobyły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim – informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

Ukraina: obrona powietrzna zestrzeliwuje 50-70 proc. rosyjskich pocisków

Skuteczność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej wynosi od 50 do 70 proc. – poinformował szef administracji wojskowej Kijowa gen. Mykoła Żyrnow.

zobacz więcej

„Kontrofensywa ukraińska czyni możliwe do potwierdzenia postępy na południu i wschodzie. Siły ukraińskie posuwają się naprzód na kilku kierunkach na zachodzie obwodu chersońskiego i wyzwoliły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim.


Tempo kontrofensywy będzie się zapewne raptownie zmieniać z dnia na dzień, jako że siły ukraińskie próbują odciąć Rosjan od niezbędnych dostaw, zakłócić ich dowodzenie i osłabić morale” – wskazuje amerykański ośrodek. 

  

W najnowszej analizie Instytut cytuje oświadczenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o trzech wyzwolonych z rąk przeciwnika miejscowościach. Zełenski nie podał ich nazw. Instytut wymienia, powołując się na oficjalne i nieoficjalne doniesienia, miejscowość Wysokopilla, na południe od granicy obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego, i Ozerne – 20 km na północny zachód od Siwerska. 

  

„Rosjanie będą od czasu do czasu kontratakować i odzyskiwać część pozycji; będą też oczywiście prowadzić zaciekłe ataki artyleryjskie i lotnicze na uwolnione miejscowości i nacierające oddziały ukraińskie” – prognozują analitycy. 

  

Zauważają, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w weekend, że Moskwa zrealizuje cele swojej „operacji wojskowej” przeciwko Ukrainie.


Deklaracje Pieskowa „są powtórzeniem żądania Moskwy, by Ukraina się poddała i nie wskazują, by Moskwa była skłonna do poważnych negocjacji, opierających się na realistycznej ocenie jej perspektyw w wojnie” – konstatuje raport.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej