RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wojska Obrony Terytorialnej stworzą struktury lotnicze

Formacja będzie posiadała własne statki powietrzne (fot. WOT)
Formacja będzie posiadała własne statki powietrzne (fot. WOT)

Najnowsze

Popularne

Wojska Obrony Terytorialnej stworzą struktury lotnicze. Formacja ma być otwarta na ochotników, pilotów cywilnych statków powietrznych – informuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Terytorialsi szkolą się z obsługi wyrzutni Javelin

Kilkudziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wzięło udział w szkoleniach operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin...

zobacz więcej

Gazeta przyznaje, że na razie nie wiadomo, jaka będzie struktura komponentu lotniczego, ale powinien on powstać w ciągu trzech lat. Redakcja ustaliła, że formacja będzie mieć własne statki powietrzne. 


Rzecznik Dowództwa WOT kapitan Witold Sura potwierdził, że prace nad taką koncepcją trwają i że formacja ta będzie chciała przyjmować do służby pilotów cywilnych jednostek, którzy w przyszłości będą realizowali zadana rozpoznawcze, transportowe i ratownicze. 

 

Na razie Wojska Obrony Terytorialnej budują struktury lotnicze w każdej brygadzie oparte na wykorzystaniu Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy mini – Fly Eye v 3.0. „Przez trzy lata przeszkolonych zostało ponad 50 operatorów BSP, którzy wylatali blisko cztery tys. godzin” – poinformował „Rzeczpospolitą” kpt. Sura. 

 

Gazeta przypomina, że bezzałogowce były już wykorzystywane do wsparcia Straży Granicznej i jednostek operacyjnych wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformował WOT, „zadaniem Terytorialsów jest poszukiwanie i wykrywanie osób przygotowujących się do nielegalnego przekroczenia granicy”. Ponadto, jak dodano, „operatorzy BSP uczestniczyli też w monitorowaniu z powietrza zagrożenia powodziowego i pożarowego”.

Nowe obowiązki i uprawnienia terytorialsów [WIDEO]

zobacz więcej

Gazeta przypomina, że w lipcu zaapelowała, aby armia, która ma problemy ze szkoleniem pilotów, tworzyła rezerwy z cywilów. 

 

„Projekt opracowany przez Grzegorza Brychczyńskiego, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Krajowej Sekcji Lotniczej i Technik Kosmicznych SITKRP, zakłada m.in. wstępne szkolenia lotnicze w cywilnych ośrodkach szkolenia na potrzeby sił powietrznych. Tacy piloci mogliby stanowić zaplecze dla lotnictwa wojskowego, ale też – wskazuje ekspert – innych służb państwowych, np. Straży Granicznej, straży pożarnej. Postuluje on stworzenie możliwości szkolenia kadetów lotniczych jako licencjonowanych pilotów” – poinformowano. 

 

Jak ujawnił Brychczyński, „opracowaliśmy system szkolenia cywilnych pilotów, możemy w tym zakresie współpracować z wojskiem”. Wskazał, że impulsem do opracowania projektu komponentu lotniczego są doświadczenia Civil Air Patrol z USA. 

 

Według Brychczyńskiego WOT powinien mieć do dyspozycji samoloty do szkolenia, transportowe, ratownictwa medycznego i rozpoznania, w tym ekologicznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej