RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Żel ze śmiercionośnego jadu węża w kilka sekund zatrzyma krwawienie

Naukowcy zajęli się jadem żararaki lancetowatej (fot. Wiki 2.0/Bernard Dupont)
Naukowcy zajęli się jadem żararaki lancetowatej (fot. Wiki 2.0/Bernard Dupont)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy opracowali żel z ekstraktem z jadu węża, który przyspiesza proces krzepnięcia krwi zatrzymując krwawienie w ciągu kilku sekund. Wynalazek ma ogromne zastosowanie w medycynie – informuje TVP Nauka.

Szczepionka przeciw omikronowi? Pfizer/BioNTech chce autoryzacji EMA

Europejska Agencja Leków rozpoczęła ocenę wniosku koncernu Pfizer i BioNTech o autoryzację szczepionki na COVID-19, która ma uwzględniać omikron i...

zobacz więcej

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Kibreta Mequaninta z amerykańskiego University of Western Ontario odkrył sposób na zastosowanie śmiercionośnego jadu węża.


Badacze postanowili wykorzystać właściwości krzepnięcia krwi enzymu (reptilase, zwany też batroxobin) znajdującego się w śmiercionośnym jadzie żararaki lancetowatej z Ameryki Południowej. W ten sposób stworzyli klej tkankow. Nowa technologia może być wykorzystywana do bezszwowego zamykania ran urazowych i chirurgicznych – informuje TVP Nauka.


Złoty standard


Obecnie wykorzystuje się klej fibrynowy, uważany za złoty standard wśród chirurgów w kwestii uszczelniania ran. Jednak nowoopracowany preparat na bazie enzymu jadu węża ma 10-krotnie większą siłę „sklejania”. Jak wykazały testy, czas krzepnięcia krwi jest również krótszy w przypadku produktu zespołu Mequaninta. Nowy klej potrzebuje do tego 45 sekund, a fibrynowy - 1,5 minuty.


Co więcej, powstały preparat można umieścić w wygodnej tubie umożliwiającej szybką i prostą aplikację. – W razie urazów czy nagłego krwawienia można go nałożyć oświetlając przez kilka sekund światłem widzialnym nawet latarką ze smartfona – tłumaczy dr Mequanint.


Nową technologię przetestowano na szczurach. Opracowany produkt zmniejszył utratę krwi po odcięciu ogona o 78 proc. Dodatkowo skutecznie uszczelnił poważne uszkodzenia wątroby i aorty brzusznej zwierzęcia – wskazuje TVP Nauka. – Ten klej tkankowy można używać do ratowania życia na polu bitwy lub ofiar wypadków samochodowych. Aplikator mieści się w apteczce – podkreśla.


Naukowcy planują kolejne badania. Swój produkt chcą zacząć testować także w warunkach klinicznych.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej