RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Autor przeboju „Za zdrowie pań” nie żyje. Edward Hulewicz zmarł w wieku 84 lat

Edward Hulewicz miał 84 lata (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Edward Hulewicz miał 84 lata (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

W niedzielę w wieku 84 lat zmarł Edward Hulewicz – poinformowała Radiowa Jedynka. Piosenkarz był autorem wielu przebojów. Do najbardziej znanych należą szlagiery „Za zdrowie pań”, „Bo jedno życie mam”.

Piotr Szkudelski nie żyje. Był legendarnym perkusistą Perfectu

Nie żyje perkusista zespołu Perfect Piotr Szkudelski. Miał 66 lat, zmarł w poniedziałek nad ranem – poinformowała rodzina muzyka. Szkudelski był...

zobacz więcej


Hulewicz urodził się 22 listopada 1937 roku na Wołyniu. W 1965 roku występował w zespole Tarpany, którego popularność dorównywała Czerwonym Gitarom i Trubadurom. Po jego rozpadzie dołączył Heliosów. Do ich największych przebojów należały „Obietnice’, „Zaczekaj aż opadnie mgła”, „Dwa złote warkocze”. 

Krótka, ale niezwykle owocna była jego współpraca z big bandem Kanon Rytm. To wtedy powstały przeboje „Gdy przyjdziesz dziś wieczorem” czy „Różowe miasto”.

Od początku lat 70. rozpoczął karierę solową, współpracując m.in. z Jarosławem Kukulskim, Janem Pietrzakiem czy Jonaszem Koftą. Z tym okresem jego działalnością wiążą się szlagiery „Za zdrowie pań”, „Serdeczne życzenia” czy „Znów ryzyka brak”. W 1976 roku nagrał piosenkę „Paskuda”, która stała się przebojem „Lata z Radiem”. Rok później wystąpił w filmie „Wodzirej”, śpiewając piosenkę „Ritmo Carnavale”. 

Trzykrotnie uczestniczył w konkursach na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1969 – „Obietnice” i „Może to ty”, 1970 – „Zielone łąki”, 1975 – „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”). Wystąpił też na Festiwalu w Rostocku, gdzie zaśpiewał „Ucieczkę przed burzą”, za co otrzymał wyróżnienie.W połowie lat 80. wyjechał na stałe do USA. W latach 90. nagrał dwie płyty długogrające dla Polskich Nagrań. 


25 czerwca 2009 TVP1 wyemitowała specjalne wydanie programu Jaka to melodia?, w którym obok Hulewicza wystąpił Andrzej Rosiewicz i Ewa Kuklińska. Podczas programu Edward Hulewicz otrzymał medal im. Fryderyka Chopina za 45 lat kariery solowej, a Andrzej Rosiewicz taki sam medal za 40 lat indywidualnej kariery estradowej. Całość wygranej przez wszystkich uczestników przeznaczono na pomoc dla niepełnosprawnych dzieci.


Przed dwoma laty Hulewicz obchodził 60-lecie działalności muzycznej, otrzymując Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej