RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Skandaliczne słowa podczas debaty w Al Jazeera. Rachoń nie wytrzymał

Reparacje od Niemiec. Temat budzi międzynarodowe zainteresowanie (fot. Al Jazeera)
Reparacje od Niemiec. Temat budzi międzynarodowe zainteresowanie (fot. Al Jazeera)

Najnowsze

Popularne

W programie „Inside Story” w stacji Al Jazeera dyskutowano na temat polskich roszczeń reparacyjnych. Profesor z Niemiec przekonywał, że Francja otrzymała odszkodowania, gdyż w przeciwieństwie do Polski nie kreowała się na ofiarę działań niemiecko-rosyjskich. Politolog z Wielkiej Brytanii dodawał z kolei, że nasz kraj przypomina o II wojnie światowej, gdyż jest w sporze z Niemcami na arenie europejskiej. Dziennikarz TVP zaznaczał w odpowiedzi, że decyzje o stworzeniu raportu polski Sejm podjął w 2004 roku, gdy u władzy była zupełnie inna partia, niż obecnie. Polak nie wytrzymał, gdy usłyszał, że Niemcy też byli ofiarami i „ginęli w polskich obozach koncentracyjnych”.

Polska zrzekła się reparacji w 1953 r.? Oto pięć argumentów obalających tę teorię

Niemcy i opozycja w Polsce przekonują, że naszemu państwu reparacje się nie należą. Powołują się przy tym na ustalenia z 1953 r. i rzekome...

zobacz więcej

Na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Według wyliczeń ekspertów, ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.


Rząd Zjednoczonej Prawicy zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie domagał się odszkodowań za II wojnę światową od Niemiec.


Zobacz także ->  Francuska prasa: Polska poniosła największe straty. Dlaczego nie otrzymała reparacji?

 

Sprawę opisały  media na całym świecie. Teraz była również przedmiotem debaty w katarskiej telewizji Al Jazeera. Wymianę opinii zaproszonych gości poprzedziła emisja materiału, w którym przypomniano o 6 milionach polskich ofiar. Wskazano również na stanowisko Berlina, gdzie politycy powołują się na porozumienie z 1953 roku, w którym polski komunistyczny rząd miał się rzekomo zrzec roszczeń od NRD. Wspomniano również, że w wyniku powojennych porozumień Niemcy straciły m.in. na rzecz Polski dużą część swojego terytorium.


Zaproszony do dyskusji dziennikarz TVP Michał Rachoń przypomniał więc, że raport był przygotowywany wiele lat. Odpowiadając na zarzuty, że Polska chce przykryć nim problemy gospodarcze i trudne relacje z rządem w Berlinie wskazywał, iż wszystkie partie polityczne w polskim Sejmie poparły pomysł domagania się reparacji już w 2004 roku (szczegóły  TUTAJ).


Zobacz także ->  Niemiecki „FAZ”: Trudno jest na chłodno odrzucić polskie żądania reparacji

 

Rachoń odniósł się również do argumentów o uchwale polskiego rządu z 1953 roku. Podkreślał, że Polska nie mogła podejmować wówczas suwerennych decyzji, bo w wyniku agresji Niemiec i Rosji, wciąż nie była wtedy suwerennym państwem. Kluczowe umowy podpisywali za nas liderzy reżimu narzuconego w rzeczywistości przez obce państwa (szczegóły  TUTAJ).

Macki Putina dotarły do Afryki. Żaryn: Tak Rosjanie próbują manipulować wojną

W ostatnim czasie widać intensyfikację działań rosyjskiej dezinformacji na obszarze Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Aparat propagandy Władimira...

zobacz więcej

– Nie zgadzam się, że jest to robienie polityki na historii. Faktem jest, że z moralnej odpowiedzialności Niemiec, co do której wszyscy się tutaj zgadzamy, nie wyniknęły żadne rekompensaty za stratę milionów ludzkich żyć. Mam tutaj ten raport. Został stworzony przez grupę naukowców – powiedział wskazując, że jest to publikacja ekspertów, a nie polityków.


Co więcej dziennikarz dodał, że w niemieckich bankach nadal istnieją konta, na które wpływały pieniądze zrabowane z banków w Polsce. 


Zobacz także ->  Tusk kontra Tusk. Żądał od Niemiec reparacji, dziś mówi, że to „propaganda” [WIDEO]

 

Dyskusja w studiu zaogniła się, gdy do głosu doszedł Maximilian Hess, politolog z Foreign Policy Research Institute. – Myślę, że nikt nie podważa niemieckiej odpowiedzialności – stwierdził – ale chcę powiedzieć, że Niemcy też mieli bliskich, którzy zginęli w polskich obozach koncentracyjnych


Rachoń natychmiast przerwał tę wypowiedź i zaznaczył, że Polska nigdy nie tworzyła takich obozów. Hess poprawił się więc wspominając o „obozach koncentracyjnych, które były zlokalizowane na terytorium Polski”. Dziennikarz TVP znów interweniował i zaznaczył, że były to niemieckie obozy utworzone na terytoriach okupowanych przez nazistowskie Niemcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej