RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Start rakiety misji Artemis ponownie odwołany

Start rakiety misji Artemis ponownie odwołany (fot. TT/@NASA)
Start rakiety misji Artemis ponownie odwołany (fot. TT/@NASA)

Najnowsze

Popularne

NASA odwołała w sobotę start na Księżyc rakiety Space Launch System w ramach misji Artemis I z powodu wycieku paliwa. Wcześniej, w poniedziałek misja została odwołana z powodu usterki jednego z silników.

NASA dąży do powrotu na Księżyc. Kiedy wyruszy misja Artemis I?

Na sobotę wieczorem polskiego czasu zaplanowano ponowny start misji Artemis I – pierwszego z lotów, które mają doprowadzić do powrotu astronautów...

zobacz więcej

Drugi raz w ciągu pięciu dni NASA wstrzymała w sobotę trwające odliczanie i przełożyła planowaną próbę uruchomienia debiutanckiego lotu testowego swojej gigantycznej rakiety nowej generacji.

Próba wystrzelenia 32-piętrowej rakiety Space Launch System (SLS) największej w historii NASA, planowano pierwotnie na 29 sierpnia. Została ona przerwana po wielokrotnych usiłowaniach techników naprawienia wycieku chłodzonego ciekłego wodoru. Inżynierowie NASA starali się uszczelnić silnik, którego paliwem jest ciekły wodór o temperaturze minus 250 stopni Celsjusza. Na siedem godzin przed drugą próbą wystrzelenia rakiety stwierdzono jednak wyciek paliwa w innym miejscu. Misja Artemis została więc ponownie odwołana.

Szef NASA Bill Nelson poinformował, że rakieta wraz z kapsułą musi zostać przetransportowana do hangaru. Oznacza to, że kolejna próba startu zostanie podjęta najwcześniej w połowie października.

Celem misji Artemis jest przywrócenie załogowych lotów na Księżyc. Program realizują wspólnie z NASA firmy prywatne oraz podmioty zagraniczne, w tym Europejska Agencja Kosmiczna. Pierwsza kilkutygodniowa misja - Artemis I, ma być bezzałogowa. Na pokładzie kapsuły Orion, zamiast astronautów, umieszczone zostaną manekiny.

Termin kolejnej próby nie został wyznaczony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej