RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pożegnanie żurawi w Poleskim Parku Narodowym

Żurawie (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Żurawie (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Żurawie mieszkające w Poleskim Parku Narodowym zbierają się do odlotów do ciepłych krajów. – Jutro, jak co roku, odbędzie się ich pożegnanie, poprzedzone tradycyjnym liczeniem tutejszej populacji tych ptaków przez miłośników przyrody, zjeżdżających się na to wydarzenie z całej Polski – mówił adiunkt Parku Łukasz Omelczuk.

Gęsi pilnują granicy. Wspierają patrole w walce z nielegalnymi imigrantami

Chińczycy do wyłapywania nielegalnych imigrantów na granicy z Wietnamem zaangażowali gęsi. Zdaniem tamtejszych pograniczników te ptaki są bardziej...

zobacz więcej

Podkreślił, że miłośników ptaków „czeka wczesne wstawanie, bo żurawie witają dzień swym klangorem już przed piątą rano”. Jak dodał, liczenie żurawi odbywa się również wieczorem. Łukasz Omelczuk poinformował, że w ubiegłym roku udało się naliczyć 1500 żurawi, które o poranku wzlatywały z noclegowisk, natomiast po południu – dokładnie 1503.


W rekordowych latach doliczano się Poleskim Parku Narodowym do 4 tys. żurawi, niezależnie od ptaków, nocujących tu w drodze ze Skandynawii na południe Europy.


Zbiórka chętnych do liczenia żurawi będzie miała miejsce na początku ścieżki dydaktycznej „Czachary” w Zastawiu. Nagrodą za liczenie będą rano: drożdżówka i cebularz, a wieczorem kiełbaska przy ognisku o zachodzie słońca.


Środek dnia wypełnią wykłady o żurawiach i innych mieszkańcach Poleskiego Parku w siedzibie dyrekcji PPN w Urszulinie. Wśród partnerów wydarzenia jest Polskie Radio Lublin.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej