RAPORT

Tusk kontra Tusk

Trwa międzynarodowa konferencja poświęcona naruszaniu wolności religijnej

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Mamy do czynienia z erozją i destrukcją wolności religijnej w świecie. Zmniejsza się wrażliwość na przestrzeganie tej wolności. Nie może być na to przyzwolenia – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Drugi, ostatni dzień konferencji pt. „Ograniczenia i naruszenia wolności religijnej. Perspektywa krajowa i międzynarodowa” odbędzie się w sobotę.

Transpłciowy mężczyzna śmiertelnie pobity na paradzie środowisk LGBT w Niemczech

Transseksualny mężczyzna pospieszył z pomocą kobietom w trakcie parady środowisk LGBT+ Christopher Street Day w niemieckim mieście Münster. Kobiety...

zobacz więcej

Konferencja została zorganizowana przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.


– Przez wieki Polska była „krajem bez stosów”, ostoją wolności religijnej w Europie, gdzie toczono religijne wojny. Dziś, choć wydaje się, że gwarancje wolności są zapisane w wielu aktach prawnych, m.in. w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, widoczny jest trend do ograniczania zakresu tej wolności – mówił w piątek biorący udział w spotkaniu Marcin Romanowski.


Zobacz także:  „Wierzysz w Boga, nie możesz głosować na PiS”

 

– Przegrywa ona w konfrontacji z uważaną przez wiele środowisk za absolutną wolnością słowa. Tolerowane są też ataki na chrześcijan, takie jak obrażanie ich, akty wandalizmu przedmiotów kultu, przerywanie mszy św. i wiele innych – dodał wiceminister.


„Wierzysz w Boga, nie możesz głosować na PiS”

Donald Tusk stwierdził niedawno, że jeśli jest się katolikiem i wierzy w Boga, nie można popierać PiS, a należy głosować na PO. Chwilę później...

zobacz więcej

W czasie debaty specjaliści dyskutowali m.in. o tym, jak chronić wolność religijną – integralną część praw człowieka – w prawodawstwie krajowym i międzynarodowym, a także w praktyce. 


Zobacz także ->  Czarnek: Nam nie jest potrzebna dyskusja o wolności religijnej, tylko kontrrewolucja

 

Jak podkreślił rektor SWWS dr Marcin Strzelec, witając gości, coraz bardziej niepokojące są próby narzucania osobom wierzącym ideologii laickiej pod hasłami wolności. Tymczasem takie postępowanie prowadzi w rzeczywistości do zniewolenia.


Prof. Mary Ann Glendon z Uniwersytetu Harvarda, była ambasador USA przy Watykanie wygłosiła specjalny wykład inauguracyjny. Skupiła się na widocznej tendencji redukowania wolności religijnej zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie Zachodniej.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej