RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polska zrzekła się reparacji w 1953 r.? Oto pięć argumentów obalających tę teorię

Najnowsze

Popularne

Niemcy i opozycja w Polsce przekonują, że naszemu państwu reparacje się nie należą. Powołują się przy tym na ustalenia z 1953 r. i rzekome zrzeczenie się reparacji od NRD. Inżynier Józef Menes pracujący przy polskim raporcie o stratach wojennych podkreśla, że reparacje były nałożone na Niemcy, a nie na Niemiecką Republikę Demokratyczną. Co więcej, to rada państwa, a nie rada ministrów miała prawo podjęcia decyzji o rezygnacji z reparacji. Czy wspominana uchwała w ogóle istnieje?

Al Jazeera, Bild, CNN, France24 – cały świat pisze o Polsce

W wyniku niemieckiej inwazji miliony Polaków zginęło, kraj zniszczono, a gospodarka załamała się na lata. Polski rząd w specjalnym raporcie...

zobacz więcej

Eksperci, którzy na zlecenie rządu przygotowali raport o reparacjach za II wojnę światową oszacowali straty poniesione przez nasz kraj w wyniku niemieckiego ataku. Wycenili je na 6 bln 200 mln zł.


Politycy w Berlinie i znaczna część polskiej opozycji odbijają piłeczkę powołując się na wydarzenia z 1953 r. – Polska zrzekła się wówczas reparacji – podkreślają.


Zobacz także:  Wolta Tuska ws. reparacji od Niemiec. Zobacz, jak głosował i co mówił lider PO w 2004 r.

 

Wątek ten był poruszony w aneksie do raportu, opracowanym przez prof. dr hab. Marka Wierzbickiego, dr Pawła Olechowskiego, dr Dariusza Węgrzyna, prof. dr hab Mirosława Kłuskę, prof. dr hab. Roberta Jastrzębskiego oraz inżyniera Józefa Menesa.


Jak poinformowano, to Menes odkrył ważny dokument dotyczący reparacji złożony przez rząd PRL w ONZ we wrześniu 1969 roku. Treść dokumentu zamieszczono w raporcie, aby była znana opinii publicznej. 


Taki dokument nie istnieje


– Jako dowód na zrzeczenie się przez Polskę praw do niemieckich reparacji i odszkodowań wojennych wskazuje się tak zwaną uchwałę rządu Bolesława Bieruta z 23 sierpnia 1953 r. W rzeczywistości nie istnieje dokument mogący być określony jako uchwała rady ministrów. Są fakty świadczące, że posiedzenie rady ministrów w rzeczywistości nie miało miejsca. W Dziennikach Ustaw i Monitorach Polskich z lat 1953-56 nie ma opublikowanej uchwały o zrzeczeniu się przez Polskę praw do reparacji – powiedział Menes.


Zobacz także:  Niemiecki „FAZ”: Trudno jest na chłodno odrzucić polskie żądania reparacji

„Wierzysz w Boga, nie możesz głosować na PiS”

Donald Tusk stwierdził niedawno, że jeśli jest się katolikiem i wierzy w Boga, nie można popierać PiS, a należy głosować na PO. Chwilę później...

zobacz więcej

Dodał, że według konstytucji z 1952 r. to rada państwa, a nie rada ministrów miała prawo podjęcia decyzji o rezygnacji z reparacji.


– W protokole z rzekomego posiedzenia rady ministrów z 23 sierpnia 1953 r. znajduje się zapis informujący, że Bolesław Bierut powołał się na uchwałę prezydium rządu z dnia 19 sierpnia 1953 r. stwierdzającą m.in. iż rząd Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przyłącza się całkowicie do stanowiska rządu ZSRR w sprawie zwolnienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej od zobowiązań reparacyjnych z dniem 1 stycznia 1954 r. – zaznaczył.


Zobacz także:  Niemiecki sprzeciw wobec reparacji na łamach Onetu. Internauci bezlitośni

 

Przypomniał, że ogłoszono to w Moskwie na kilka dni przed „fikcyjnymi posiedzeniami prezydium rządu i rady ministrów”. – Ponadto nikt nie przedstawił noty dyplomatycznej rządu polskiego skierowanej do rządu NRD o zrzeczeniu się przez Polskę praw do reparacji, ani noty zwrotnej rządu NRD dotyczącej tej sprawy i adresowanej do rządu polskiego – zaznaczył.


– Ponadto mocarstwa nałożyły reparacje na Niemcy, a nie na Niemiecką Republikę Demokratyczną – wskazał Menes. 


Na koniec dodał, że „rząd PRL złożył w ONZ 27 września 1969 r. dokument, który nie był zrzeczeniem się przez Polskę praw do reparacji, a wprost przeciwnie, zawierał żądanie spłaty przez Niemcy należnych Polakom odszkodowań wojennych”.


ZOBACZ WIDEO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej