RAPORT

Pogarda

Kolejny „zamach ekoterrorystów”. Leśnik cudem uniknął masakry piłą

O sprawie poinformowano policję i prokuraturę (fot. Lasy Państwowe)
O sprawie poinformowano policję i prokuraturę (fot. Lasy Państwowe)

Najnowsze

Popularne

Podczas prac leśnych w Leśnictwie Smerek na terenie Nadleśnictwa Cisna pracownik leśny natrafił piłą na metal wbity w drzewo. – Tylko szczęście uratowało leśnika w Nadleśnictwie Cisna przed poważnymi obrażeniami – mówi rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski. Jak dodaje, to kolejny w ostatnim czasie tego typu „zamach ekoterrorystów” w Bieszczadach. W sieci członkowie organizacji Dziki Ruch Oporu grożą też pracownikom lasów nękaniem ich rodzin i dzieci. Jednak nie tylko im zagraża niebezpieczeństwo. O sprawie poinformowano już policję i prokuraturę.

Londyn: Ekoaktywiści skleili się na autostradzie. W ich stronę ruszył czarnoskóry mężczyzna

W Anglii trwają protesty grupy ekologów blokujących skrzyżowania w newralgicznych punktach komunikacyjnych. Kilkanaście osób doprowadziło do...

zobacz więcej

Jak wyjaśnia Gzowski, gwóźdź, na który trafił piłą leśnik w Bieszczadach, nie był pojedynczym incydentem, bowiem po sprawdzeniu okolicznych drzew detektorami metalu leśnicy znaleźli jeszcze cztery jodły z ponabijanymi gwoździami. 


Fragmenty metalu mogły doprowadzić do prawdziwej masakry, raniąc pracujących wokół ludzi. Niektóre z drzew miały zresztą metal wbity na tyle wysoko, że zagrażały zdrowiu, a nawet życiu pracownikom tartaku, gdyby takie drzewo do nich trafiło. 

 

Rzecznik Lasów Państwowych zauważa, że podobne zdarzenia miało miejsce kilka tygodni temu w Nadleśnictwie Lutowiska – tam jednak udało się odkryć wbite gwoździe przed rozpoczęciem prac leśnych. 

Gwoździe znalezione w drzewach na terenie Nadleśnictwa Lutowiska (fot. Lasy Państwowe)
Gwoździe znalezione w drzewach na terenie Nadleśnictwa Lutowiska (fot. Lasy Państwowe)

Groźby, fake newsy i... Greenpeace 


Wskazuje przy tym, że w mediach społecznościowych na koncie organizacji Dziki Ruch Oporu pojawiły się wpisy z groźbami karalnymi wobec pracowników Lasów Państwowych. Była tam zapowiedź nękania rodziny leśniczego, jego dzieci a także nachodzenia go w jego prywatnym domu. 

 

– Agresja pseudoekologów zagraża już bezpośrednio zdrowiu i życiu leśników. Nasilenie ich przestępczych działań to także wynik przyzwolenia na takie zachowanie ze strony oficjalnych organizacji ekologicznych, które już nie tylko rozpowszechniają nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje o działalności Lasów Państwowych, ale także same zaczęły przekraczać prawo. Kilka dni temu rzecznik Greenpeace Marek Józefiak publicznie zasugerował, że za bandyckim napadem na protestujących ekologów stoją leśnicy, a potem ta organizacja oficjalnie oświadczyła, że słowa rzecznika wyrażają jej stanowisko – podkreśla rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski. 

 Polska eksportuje drzewo do Chin? LP odpowiadają 


Aktywiści twierdzą, że Lasy Państwowe eksportowały pozyskane drzewo do Chin. 

Aktywiści Greenpeace zaatakowali samolot [WIDEO]

Atak Greenpeace na samolot linii Air France. Eko-aktywiści wdarli się na lotnisko Charlesa de Gaulle'a w Paryżu i zieloną farbą zdewastowali...

zobacz więcej

– Lasy nie eksportują drewna. Nieprawdą jest też, że za obecnych rządów rozpoczęła się „masowa wycinka lasów” – w rzeczywistości pozyskuje się tylko część rocznego przyrostu, co sprawia, że powierzchnia lasów z roku na rok się powiększa. Zaś wielkość pozyskania w poszczególnych nadleśnictwach jest ściśle ustalona w planach 10-letnich na podstawie opracowań naukowych zatwierdzanych przez ministerstwo. Co więcej, wiele wciąż obowiązujących planów zostało zatwierdzonych jeszcze za czasów poprzednich rządów – argumentuje Gzowski. 

 

Odwet za sprzeciw wobec Fit fot 55? 

 

Jak ocenia rzecznik LP, przeciwko Lasom Państwowym rozpoczęły się zaplanowane działania hybrydowe, mające narzucić polskiej opinii publicznej, że leśnicy, stojący przecież na straży naszych lasów od prawie stu lat, są zagrożeniem dla polskiej przyrody i należy te przedsiębiorstwo zlikwidować. 

 

– Wykorzystywane są do tego polskojęzyczne media i popularne serwisy społecznościowe. Lasy Państwowe nie kryją bowiem swojego sprzeciwu wobec unijnych planów wprowadzenia katastrofalnego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego „Gotowi na 55” (Fit for 55 – red.), którego konsekwencją będzie m.in. upadek przemysłu drzewnego, bezrobocie dla prawie pół miliona osób i wprowadzenie zakazu wstępu do co dziesiątego lasu w Polsce. My mówimy temu „nie”, dlatego staliśmy się wrogiem numer jeden dla międzynarodowych organizacji ekologicznych – przekonuje Michał Gzowski. 

 

Zobacz także: Niemcy włączyli wygaszoną elektrownię węglową. Reakcja Greenpeace – bezcenna

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej