RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Reparacje od Niemiec. Jarosław Kaczyński: Decyzja zapadła [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Zapadła decyzja o wystąpieniu o reparacje wojenne i odszkodowania za to, co Niemcy uczynili w Polsce w latach 1939-1945; polskim obowiązkiem jest ich zgłoszenie – powiedział w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, prezes PiS Jarosław Kaczyński. W wystąpieniu poprzedzającym prezentacje raportu nt. poniesionych strat szef partii rządzącej podkreślił, że przedstawienie tego dokumentu jest „nie tylko aktem ukazania pewnej pracy, dokumentacji, ale także jest decyzją podjęcia tej sprawy na forum międzynarodowym”.

Niemcy nie muszą płacić, bo władze PRL zrzekły się reparacji? Wiceszef MSZ wyjaśnia [WIDEO]

W raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, w warstwie prawnej bardzo...

zobacz więcej

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie zaprezentowany raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. W wydarzeniu udział wezmą, oprócz prezesa PiS, m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki. 

 

Prezes PiS spodziewa się negatywnej reakcji Niemiec 

  

– Dzisiaj na Zamku w Warszawie już zupełnie ostatecznie zostanie podjęta i ogłoszona decyzja o tym, że Polska wystąpi o reparacje wojenne, o odszkodowania za to wszystko, co Niemcy uczynili w Polsce w ciągu lat 1939-1945 – powiedział Jarosław Kaczyński dziennikarzom jeszcze przed uroczystością. 

 

Przyznał, że spodziewa się negatywnej reakcji władz niemieckich. – Wiemy, że wchodzimy na drogę trudną i długą. Ale trzeba pamiętać, że historia się zmienia i czasami bieg przyśpiesza. I choć droga będzie długa to jesteśmy pewni, że odniesiemy tu sukces – mówił w czasie wystąpienia na Zamku Królewskim.

Jak zaznaczył, przyjęcie postawy, że „odszkodowania nam się nie należą”, powoduje wiele kompleksów i jest drogą do zniewolenia. – Niemcy napadli na Polskę i uczynili nam ogromne szkody. Nie możemy nad tym przechodzić do porządku dziennego – dodał Jarosław Kaczyński.


Raport o stratach poniesionych przez Polskę podczas wojny został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu – od września 2017 r. – Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców – historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych – oraz 10 recenzentów. 

 

Zobacz także: Onet pyta, czy tęsknimy za wojną. Internauci wstrząśnięci

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej