RAPORT

Pogarda

Publikujemy pełną treść raportu Mularczyka. Szczegóły „rachunku” wystawionego Niemcom [RAPORT]

Najnowsze

Popularne

Łączna wartość oszacowanych strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej to ponad 6 bln 200 mld zł – taka kwota, jak poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński, pojawia się w opublikowanym w czwartek raporcie sejmowej komisji. Szczegóły autorzy dokumentu przedstawiają podczas czwartkowej prezentacji na Zamku Królewskim w Warszawie.

Niemcy nie muszą płacić, bo władze PRL zrzekły się reparacji? Wiceszef MSZ wyjaśnia [WIDEO]

W raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, w warstwie prawnej bardzo...

zobacz więcej

W raporcie – wskazują jego autorzy – zostały uwzględnione zarówno zniszczenia polskich miast, infrastruktury i przemysłu, jak i utracony potencjał ekonomiczny związany z zamordowaniem milionów polskich obywateli. Składa się on z trzech części: 

 

• pierwsza to opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, 

• druga zawiera dokumentację zdjęciową wojny i okupacji niemieckiej, 

• trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi. 

 

Raport został zaprezentowany na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek 1 września – w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 

– To wielki krok, by odzyskać zadośćuczynienie ze strony Niemiec. Niemcy ponoszą odpowiedzialność jako całe społeczeństwo – mówił premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu poprzedzającym prezentację raportu. 


Ponad 6,2 biliona złotych reparacji


Kwota, jaka znalazła się w podsumowaniu raportu, to przeszło 6 bilionów 200 miliardów złotych – to wartość strat materialnych i osobowych, poniesionych przez Polskę a spowodowanych niemiecką napaścią i okupacją.


– Suma, która została przedstawiona jako wartość poniesionych strat została przyjęta najbardziej ograniczoną, można powiedzieć konserwatywną metodą. Można by ją zwiększyć – powiedział prezes PiS w związku z prezentacją raportu.


Zobacz raport ws. reparacji


Z raportem można zapoznać się już w całości. Został przygotowany w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.


Tom I

Kliknij, by otworzyć


Tom II

Kliknij, by otworzyć


Tom III

Kliknij, by otworzyć


Zobacz także: Najnowszy sondaż. Polacy chcą reparacji od Niemców

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej