RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy nie muszą płacić, bo władze PRL zrzekły się reparacji? Wiceszef MSZ wyjaśnia [WIDEO]

W raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, w warstwie prawnej bardzo wyraźnie wskazano, że odpowiedzialność odszkodowawcza Niemiec w żaden sposób nie wygasła – podkreśla wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. W specjalnym wydaniu programu „#Jedziemy” nadawanym z Westerplatte dyplomata ocenił, że kwestia reparacji „jest dość jasna”.

Najnowszy sondaż. Polacy chcą reparacji od Niemców

1 września 1939 roku napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Czy po latach...

zobacz więcej

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie zaprezentowany raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 

 

Trzytomowy raport nt. reparacji 

 

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który kierował zespołem przygotowującym raport dotyczący reparacji, wyjaśnia, że pierwszy jego tom przedstawia opis i szacunki dotyczące strat demograficznych i materialnych, drugi – dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej „wraz z brutalnością okupacji”, a trzeci tom to „rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi”. 

  

Szynkowski vel Sęk w czwartek przekonywał na antenie TVP Info, że kwestia reparacji „jest dość jasna”. Podkreślił, że zapoznał się z obszernym raportem, który ma być w czwartek zaprezentowany i jest przekonany, że nie miał dotąd okazji do lektury „tak mocnego dokumentu obrazującego faktograficznie zbrodnie niemieckie w trakcie II wojny światowej”. 

 

Raport nie zostawi złudzeń co do odpowiedzialności Niemców? 

 

– Muszę powiedzieć, że tam też w warstwie prawnej jest bardzo wyraźnie wskazane, że odpowiedzialność odszkodowawcza Niemiec w żaden sposób nie wygasła, że oświadczenie złożone w 1953 r. (zrzeczenie się reparacji ze strony rządu PRL w 1953 – red.) miało przynajmniej trzy istotne wady prawne, tam to jest wskazane – powiedział gość programu „#Jedziemy”. 

Jego zdaniem, oświadczenie zostało złożone przez nieuprawniony organ, przez Radę Ministrów a nie przez Radę Państwa, po drugie nie jest „protokołowane nigdzie w obradach Rady Ministrów”, więc można podejrzewać, że nie było takiej uchwały Rady Ministrów. Po trzecie – mówił wiceminister – zostało one złożone wobec Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a nie wobec Republiki Federalnej Niemiec ani wobec mocarstw, które wówczas opiekowały się Niemcami Zachodnimi. 

Niemiecki ambasador w Wieluniu: Trudno mi pojąć, jak moi przodkowie mogli stać się mordercami [WIDEO]

Nie jest łatwo będąc Niemcem przemawiać w tym dniu i w tym miejscu. Terrorystyczny atak niemieckiej Luftwaffe na Wieluń nastąpił, choć III rzesza...

zobacz więcej

Pytany o jakich kwotach odszkodowań jest mowa w raporcie, Szynkowski vel Sęk stwierdził, że „kwoty mogą być różne”, jako że chodzi o kwoty wyrażone w dolarach, którego kurs jest zmienny. 

 

Co dalej z reparacjami? 

 

– To są ogromne sumy, które są bardzo jasno wyliczone, w znaczącej części na podstawie wymordowanej ludności Polski. Ponad 5 mln wymordowanych Polaków w trakcie wojny to przecież ludzie, którzy swoją pracą tworzyliby PKB kraju, gdyby wojny nie było, którzy nie tylko zarabialiby pieniądze, ale też tworzyli kapitał, dobrobyt tego kraju. To można przeliczyć, to zostało bardzo rzetelnie i transparentnie przeliczone, ile by oni tego majątku wnieśli – powiedział wiceminister. 

  

Dodał, że policzono też „straty materialne”: zburzone szpitale, szkoły, zagrabione konta bankowe, konta ubezpieczeniowe, straty w dobrach kultury. Jego zdaniem odpowiedzialność odszkodowawcza Niemiec nie podlega dyskusji; pozostaje kwestia wypracowania odpowiedniej procedury, by ten proces został zrealizowany.

teraz odtwarzane
„#Jedziemy” | Wiceszef MSZ: Polska do dziś ponosi konsekwencje II wojny światowej

Zobacz także: Tam zaczęła się II wojna światowa. Morawiecki: Polska miała być zniszczona [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej