RAPORT

Pogarda

Jest deklaracja opozycji. Jeśli wygrają wybory, wycofają polskie roszczenia reparacji od Niemiec [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

– Nie uważam, żeby przyszły rząd złożony z ugrupowań demokratycznych wrócił do sprawy reparacji wojennych od Niemiec – powiedział polityk PO Grzegorz Schetyna. Ocenił, że sprawa została zamknięta w 1953 roku, gdy komunistyczny reżim w Warszawie nadzorowany przez Rosję rzekomo zrzekł się reparacji za II wojnę światową.

Tusk zapowiedział opiłowanie PO z katolików. Ostra zapowiedź ws. aborcji

Szef PO Donald Tusk zaznaczył, że dla przeciwników aborcji na życzenie nie będzie miejsca na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej....

zobacz więcej

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk pokazał w środę wieczorem gotowy egzemplarz raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Zaznaczył, że premiera publikacji będzie miała miejsce w czwartek o godz. 13.


– Nie uważam, żeby przyszły rząd złożony z ugrupowań demokratycznych wrócił do sprawy reparacji wojennych od Niemiec. To, co dzisiaj robi komisja Mularczyka i Kaczyński, jest tylko grą dla polityki wewnętrznej – ocenił w RMF FM były szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.


Zobacz także:  Jakie straty materialne poniosła Warszawa w trakcie II wojny światowej?

 

Zapewnił, że gdyby PO doszła do władzy, wycofałaby polskie roszczenia.


Potrzebujemy odbudowy relacji z Niemcami i wspólnej walki o to, żeby Niemcy były dla Polski partnerem, a nie wrogiem czy przeciwnikiem, tak, jak chce tego PiS. Uważam, że dzisiaj kwestia reparacji jest zamknięta – dodał.


Grzegorz Schetyna ocenił, że „ta sprawa – zresztą Niemcy o tym bardzo wyraźnie mówią, potwierdzają to dokumenty i historia – została zamknięta w 1953 roku”.


– Jeżeli nie akceptujemy decyzji z 1953 r. w sprawie reparacji, to powinniśmy się zwrócić do Putina. To jest adresat naszych roszczeń – przekonywał.

Najnowszy sondaż. Polacy chcą reparacji od Niemców

1 września 1939 roku napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Czy po latach...

zobacz więcej

Większość Polaków chce reparacji


Raport dotyczący reparacji zostanie pokazany w czwartek o godz. 13. – Zaprezentujemy trzy tomy raportu i kwotę, na jaką wyceniliśmy stratę Rzeczypospolitej Polskiej, które poniosła w wyniku II wojny światowej – oświadczył poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.


Zobacz także:  Tusk o reparacjach za zbrodnie niemieckie: Każdy by chciał [WIDEO]

 

Opisując poszczególne tomy, podał, że pierwszy dotyczy „opisu i szacowania strat demograficznych i materialnych”, drugi tom zawiera „dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą brutalność okupacji”, a trzeci jest „rejestrem miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi; tych miejscowości jest ponad 9 tys. 200”.


1 września 1939 roku napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Czy po latach Polska powinna domagać się odszkodowań za gigantyczne straty, jakie poniosła w wyniku inwazji, okupacji, kradzieży, zniszczeń i morderstw. W najnowszym badaniu IBRIS „tak” odpowiedziało 51,1 proc. ankietowanych. Takiej potrzeby nie widzi 41,5 proc. ankietowanych, a 7,5 proc. nie ma na ten temat zdania.


Schetyna wcześniej był za reparacjami


Poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski przypomniał, że w 2004 roku Grzegorz Schetyna głosował za domaganiem się reparacji.


Sikorski: Reparacje od Niemiec, to bajki dla naiwnych


O sprawę reparacji pytany był też w czwartek Radosław Sikorski, europoseł PO.


– Mam wrażenie, że dla kolegów z PiS II wojna światowa w ogóle się jeszcze nie zakończyła. Mówią takie rzeczy jakoby Zachód - a naszym największym sąsiadem są Niemcy - był większym wrogiem Polski, niż Wschód – mówił w Radiu ZET.


– Ja też chcę reparacji, ale minęło 80 lat i niestety jest to część ceny, jaką zapłaciliśmy za komunizm; bo to komunizm - Związek Radziecki - nas tych reparacji pozbawił – były szef MSZ. 


Żądania reparacji od Niemiec, to czysta propaganda i bajki dla naiwnych – uznał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej