
1 września 1939 roku napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Czy po latach Polska powinna domagać się odszkodowań za gigantyczne straty, jakie poniosła w wyniku inwazji, okupacji, kradzieży, zniszczeń i morderstw. W najnowszym badaniu „tak” odpowiedziało 51,1 proc. ankietowanych.
Polska miała być zniszczona niemal całkowicie, Polacy mieli być wymordowani w 85 proc. Ten plan realizowano z brutalną konsekwencją od pierwszych...
zobacz więcej
Ponad połowa badanych uważa, że Polska powinna się domagać reparacji od Niemców za straty spowodowane II wojną światową.
Tak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”.
Badanie wskazuje, że 51,1 proc. pytanych uważa, iż Polska powinna się domagać od Niemców „finansowego zadośćuczynienia za straty wojenne”.
Zobacz także: Jakie straty materialne poniosła Warszawa w trakcie II wojny światowej?
Takiej potrzeby nie widzi 41,5 proc. ankietowanych, a 7,5 proc. nie ma na ten temat zdania.
Z badań wynika, że „zwolennikami żądania reparacji są głównie stronnicy obozu rządzącego (92 proc.) i tylko co piąty zwolennik opozycji”.
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk pokazał gotowy egzemplarz raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej....
zobacz więcej
„To głównie mieszkańcy małych miast (56 proc.), mający rodziny wielodzietne (80 proc.), osoby najsłabiej wykształcone (68 proc.), emeryci (63 proc.) i renciści (94 proc.)” – czytamy w gazecie.
Sondaż przeprowadzono 26-27 sierpnia 2022 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.
Zobacz także: Tusk o reparacjach za zbrodnie niemieckie: Każdy by chciał [WIDEO]
Przypomnijmy, że domaganie się reparacji zapowiadali ostatnio premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk pokazał z kolei gotowy egzemplarz raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Zaznaczył, że premiera publikacji będzie miała miejsce w czwartek o godz. 13.