RAPORT

Pogarda

Tam zaczęła się II wojna światowa. Morawiecki: Polska miała być zniszczona [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Polska miała być zniszczona niemal całkowicie, Polacy mieli być wymordowani w 85 procentach. Ten plan realizowano z brutalną konsekwencją od pierwszych dni wojny, od pierwszych godzin wojny tu w Wieluniu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w 83. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Szef rządu wziął udział w obchodach 83. rocznicy wybuchu wojny. W liście do uczestników prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wolna Rzeczpospolita zawsze będzie czcić pamięć mieszkańców Wielunia.

Putin blisko polskiej granicy. Jest komentarz z rządu

Wizytą w Kaliningradzie Władimir Putin chce pokazać, że będzie blisko Europy. Chce, żebyśmy się go bali, ale nie możemy się go bać – podkreślił...

zobacz więcej

Morawiecki złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Bombardowania Wielunia, znajdującym się przy ruinach kościoła farnego, który był jednym z pierwszych zabytków zniszczonych przez hitlerowców. 

 

Premier: Wszyscy musimy stać na straży prawdy 

 

Premier rządu swoją wizytę w Wieluniu w dniu 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczął przed godzinie 4.40 – o tej porze 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych, w którym zginęły 32 osoby: pacjenci i personel. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej. 

  

– Dziś musimy pamiętać, dbać o prawdę i dbać o zadośćuczynienie i to powinny być główne przesłanki przyświecające nam, gdy o II wojnie światowej dziś myślimy i pamiętamy – powiedział w swoim wystąpieniu szef rządu. Podkreślił, że „wszyscy musimy stać na straży prawdy, właśnie w imieniu tamtych ofiar, musimy stać na straży prawdy, prawdy o przeszłości, właśnie także po to, by budować przyszłość, bo w tę przyszłość musimy iść razem z tymi, którzy umarli podczas II wojny światowej”.    

Wieluń – tam spadły pierwsze niemieckie bomby 


Przed wojną Wieluń liczył ok. 16 tys. mieszkańców i był oddalony od granicy niemieckiej o 21 km. 


1 września 1939 r. niemieckie samoloty zrzuciły na miasto 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe mogło zginąć ok. 1200 osób.


Atak trwał do godziny 14. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. W Wieluniu nie stacjonowały żadne jednostki Wojska Polskiego, nie było tam stanowisk obrony przeciwlotniczej.

Zdaniem historyków miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną. 


Prezydent Andrzej Duda: Ten akt hitlerowskiego terroru nie zostanie zapomniany


Jestem przekonany, że razem z innymi państwami, z naszymi sojusznikami i przyjaciółmi przywrócimy pokój i bezpieczeństwo w naszym regionie – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. List głowy państwa podczas porannych uroczystości w Wieluniu odczytał doradca prezydenta Łukasz Rzepecki.

Skandaliczne porównanie prokurator Wrzosek: Auschwitz nie spadło z nieba

Prokurator Ewa Wrzosek została poproszona na Twitterze o komentarz do wypowiedzi aktywistki, która angażowała się w pomoc migrantom przywożonym...

zobacz więcej

Jak podkreślił prezydent Duda, zbrodnia wojenna popełniona w Wieluniu w pierwszych godzinach wojny przez wojskowe lotnictwo niemieckie na ludności cywilnej nigdy nie zostanie zapomniana. Wskazał, że ten akt hitlerowskiego terroru zasługuje na bezwzględne potępienie. „Wolna Rzeczpospolita będzie zawsze czcić pamięć mieszkańców Wielunia, którzy zostali wówczas zdziesiątkowani, a ich rodzinne miasto w większości unicestwione” – zapewnił.


„Z sojusznikami przywrócimy bezpieczeństwo w regionie”


Przypomniał, że przed świtem 1 września 1939 roku III Rzesza Niemiecka bez wypowiedzenia wojny dokonała napaści na niepodległą II Rzeczpospolitą, atakując jednocześnie w wielu miejscach. Duda wskazał, że w tym samym czasie, gdy trwały naloty na Wieluń hitlerowcy uderzyli od strony Malborka w Prusach Wschodnich przez graniczną stację kolejową w Szymankowie, bezskutecznie usiłując przechwycić mosty na Wiśle w polskim Tczewie.


„Jestem przekonany, że razem z innymi państwami, z naszymi sojusznikami i przyjaciółmi przywrócimy pokój i bezpieczeństwo w naszym regionie. Zobowiązuje nas do tego pamięć o bohaterskich obrońcach z 1939 roku i naszych rodakach walczących o wolność na wszystkich frontach II wojny światowej. Zobowiązuje nas do tego również pamięć o cywilnych ofiarach zbrodni niemieckich najeźdźców, taka jak popełniona tutaj w Wieluniu" - podkreślił Duda.

teraz odtwarzane
List prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników obchodów w Wieluniu

Zobacz także: Czekano na niego latami. Jest raport ws. reparacji i niemieckich zbrodni

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej