RAPORT

Pogarda

Czekano na niego latami. Jest raport ws. reparacji i niemieckich zbrodni

Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS (fot. PAP/Piotr Nowak)
Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk pokazał gotowy egzemplarz raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Zaznaczył, że premiera publikacji będzie miała miejsce w czwartek o godz. 13.

„Wypuścił z aresztu gang narkotykowy”. Tuleya otrzymał medal wolności Grand Press

W Gdańsku przyznano Medale Wolności Słowa Fundacji Grand Press, a w kapitule znajdowali się m.in. były RPO Adam Bodnar i prokurator Ewa Wrzosek....

zobacz więcej

„Miło mi poinformować państwa, że na moim biurku jest już Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. Prezentacja 1 września o godz. 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie” – napisał na Twitterze Arkadiusz Mularczyk.


Wcześniej w Polskim Radiu 24 poseł PiS informował, że raport o stratach Rzeczypospolitej Polskiej składa się z trzech tomów.


Zobacz także ->  Jakie straty materialne poniosła Warszawa w trakcie II wojny światowej?

 

Zaznaczył, że sam nie jest jego autorem, a osobą, która koordynowała prace wielu ekspertów. Dodał, że przygotował do opracowania wstęp o „charakterze politycznym i historycznym”. 


– W dniu jutrzejszym zaprezentujemy trzy tomy raportu i kwotę, na jaką wyceniliśmy straty Rzeczypospolitej Polskiej, które poniosła w wyniku II wojny światowej – oświadczył.


Mularczyk nie ujawnił w PR24 szczegółów. 

Szpiedzy Rosji w niemieckim ministerstwie? Są zatrzymania

Dwaj wysocy urzędnicy niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Energii zostali zatrzymani. Jak informują media, obaj usłyszeli zarzut szpiegostwa na...

zobacz więcej

Opisując poszczególne tomy, podał, że pierwszy dotyczy „opisu i szacowania strat demograficznych i materialnych”, drugi tom zawiera „dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą brutalność okupacji”, a trzeci jest „rejestrem miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi; tych miejscowości jest ponad 9 tys. 200”.


Zobacz także ->  Tusk o reparacjach za zbrodnie niemieckie: Każdy by chciał [WIDEO]

 

Pytany, czy „publicystyczne elementy” raportu także są podstawą do roszczeń, poseł odparł, że od 1947 roku ani w PRL, ani obecnie nie powstał żaden dokument, który dokonywałby szacunku strat materialnych i demograficznych, ani inne, podobne opracowanie.


Według niego „dalsze działania w tym zakresie, czy o charakterze dyplomatycznym czy politycznym, to są już decyzje należące do pana Jarosława Kaczyńskiego i pana premiera Mateusza Morawieckiego”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej