RAPORT

Pogarda

Jest zgoda. UE zawiesi porozumienie wizowe z Rosją

UE zawiesi wizy dla Rosjan (fot. Shutterstock)
UE zawiesi wizy dla Rosjan (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Jest zgoda państw członkowskich Unii Europejskiej na zawieszenie porozumienia wizowego z Rosją – poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Temat wiz wydawanych obywatelom Rosji omawiano podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Pradze.

Czy Unia wstrzyma wizy dla Rosjan?

zobacz więcej

Szef unijnej dyplomacji powiedział, że od połowy lipca zauważalny jest znaczny wzrost liczby rosyjskich obywateli przekraczających granice z krajami Unii, co jest dla tych państw zagrożeniem. Zawieszenie porozumienia wizowego ma doprowadzić do znacznego spadku liczby wiz turystycznych wydawanych obywatelom Rosji. Będą one droższe, a proces starania się o wizę wydłuży się i stanie się bardziej złożony.


Ministrowie spraw zagranicznych zdecydowali również, że kraje członkowskie nie będą uznawać rosyjskich paszportów wydanych na okupowanych terenach. Ustalono też, że Komisja Europejska opracuje zalecenia dotyczące wiz wydanych już Rosjanom.


Porozumienie z Rosją zostało zawarte w 2007 roku i wprowadziło ułatwienia w otrzymywaniu wiz przez obywateli Federacji Rosyjskiej. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zawieszono je w części dotyczącej urzędników państwowych i biznesmenów. Teraz ograniczenia będą dotyczyć także wiz turystycznych.


Josep Borrell zauważył, że sytuacja w krajach Unii graniczących z Rosją stała się wyzwaniem. Dodał, że państwa te, zgodnie z postanowieniami porozumienia z Schengen, mogą wprowadzać dalsze ograniczenia w ruchu granicznym. O całkowite wstrzymanie wydawania wiz turystycznych Rosjanom przez państwa Unii Europejskiej zabiegała między innymi Polska. Apelował o to również ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej