RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Chwała bohaterom »Solidarności«. Chwała obrońcom Ukrainy”. List prezesa PiS

Jarosław Kaczyński (fot.  PAP/Paweł Jaskółka)
Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Paweł Jaskółka)

„Trudno uwierzyć, że od tamtych pamiętnych dni minęło prawie pół wieku, bo żyją one w nas z taką siłą, jakby to wszystko zdarzyło się wczoraj” – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym w środę, podczas obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku.

Premier: Przed 42 laty powstał ruch – jeden z największych, jeśli nie największy na świecie

Przed 42 laty powstał ruch społeczny, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia systemu – mówił w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki w 42....

zobacz więcej

„Dziś w tym historycznym miejscu oddajemy hołd bohaterom strajków sprzed 42 lat. Aż trudno uwierzyć, że od tamtych pamiętnych dni minęło prawie pół wieku, bo żyją one w nas z taką siłą, jakby to wszystko zdarzyło się wczoraj. O fenomenie »Solidarności« napisano i powiedziano już tyle, że, pozwolą państwo, iż spojrzę na ten piękny czas z osobistej, a właściwie rodzinnej perspektywy” – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym podczas trwających w Gdańsku uroczystości z okazji 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.


Prezes PiS zacytował w liście słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „»Solidarność« uważam za jedno z moich najważniejszych dotychczasowych doświadczeń życiowych. Jestem szczęśliwy, że żyję w takich czasach, że mogłem wziąć udział w budowaniu Solidarności, która z kolei poruszyła trybami europejskiej polityki” – „mówił mój świętej pamięci brat, już jako prezydent RP” – napisał Jarosław Kaczyński.


Jak kontynuował, jego brat „w innym miejscu dopowiadał”: „świat »Solidarności« przez najważniejsze lata mojego życia był moim światem. Byłem w sierpniu w stoczni, pisałem część porozumienia, doradzałem prezydium MKS (Międzyzakładowy Komitet Strajkowy), później - MKZ (Międzyzakładowy Komitet Założycielski), byłem delegatem na pierwszy zjazd delegatów Solidarności. W końcu, co przypominam z dumą i satysfakcją, byłem jednym z wiceprzewodniczących Solidarności, ale jedynym pierwszym zastępcą przewodniczącego, oficjalnie tak wybranym”.


Jarosław Kaczyński zaznaczył, że jego brat „do końca swoich dni był człowiekiem »Solidarności« i swoją prezydenturę traktował jako przedłużenie, rzecz jasna już w odmiennych warunkach, swojej solidarnościowej służby”.

Cenckiewicz poprawia pracowniczkę TVN. Chodzi o Wałęsę i współpracę z SB

„Pani redaktor Katarzyna Kolenda–Zaleska mówi w Faktach TVN o »rzekomej« współpracy (Lecha – przyp. red.) Wałęsy z SB! Niesamowite!” – napisał na...

zobacz więcej

„Remont”


„Pamiętam z czasów karnawału »Solidarności« plakat ukazujący uproszczoną, konturową mapę Polski w połowie zabudowaną rusztowaniami, a na nich tabliczkę z napisem: „uwaga remont, obcym wstęp wzbroniony”. Niestety niedane nam było wówczas tego remontu dokończyć. Przerwała go brutalna ingerencja sił starego porządku” – napisał szef PiS. Według niego „dziś dzieje się w pewnym sensie podobnie, choć – rzecz jasna – w nieporównanie większej skali”.


„Ukraina spływa krwią, bo odmówiła przerwania „remontu”, a właściwie przebudowy swojego państwa, bo nie zatrzymała swojego marszu ku wolności, demokracji i samostanowieniu, bo nie chciała przystać na to, że potężniejszy sąsiad odmawia Ukraińcom prawa do bycia narodem, posiadania własnej kultury i kultywowania własnej tradycji” – napisał Jarosław Kaczyński.


Jak zauważył, „nie sposób o tym barbarzyńskim najeździe, o tej totalnej wojnie prowadzonej przez żandarma narodów nie wspomnieć tu, w Stoczni Gdańskiej, w sali BHP, w symbolicznym miejscu narodzin naszej sierpniowej wolności, miejscu tak przesiąkniętym ideałami podmiotowości, sprawiedliwości i godności, w mieście, w którym I Zjazd Delegatów NSZZ »Solidarność« uchwalił posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej, będące w swej istocie manifestem wolnościowych aspiracji naszej części Europy”. „Oby wolność zwyciężyła jak najszybciej, pokonała wschodni despotyzm” – dodał. „Chwała bohaterom »Solidarności«. Chwała obrońcom Ukrainy” – zakończył swój list szef PiS.


42 lat temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.

Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.


Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej