RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: Przed 42 laty powstał ruch – jeden z największych, jeśli nie największy na świecie

Najnowsze

Popularne

Przed 42 laty powstał ruch społeczny, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia systemu – mówił w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki w 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i w konsekwencji powstania NSZZ „Solidarność”.

40. rocznica Gorzowskiego Sierpnia. Prezydent odznaczył uczestników

Prezydent Andrzej Duda w Gorzowie odsłonił we wtorek instalację upamiętniającą Gorzowski Sierpień i wręczył odznaczenia uczestnikom wydarzeń sprzed...

zobacz więcej

Morawiecki zabrał głos po uroczystości zorganizowanej przez NSZZ „Solidarność”, podczas której wręczono Krzyże Wolności i Solidarności za zasługi na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. 


W swoim wystąpieniu szef rządu przywołał słowa poety Zbigniewa Herberta z wiersza „Potęga smaku”: „Mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi”. – Myślę, że w sercach, w pamięci robotników musiało być dużo więcej niż tylko odrobina odwagi – mówił Morawiecki. – Przecież wszyscy wtedy mieli doskonale w pamięci grudzień 1970 roku. Jak władza komunistyczna w bestialski sposób potraktowała tamte protesty – dodał. 


„Odwadze tamtych czasów zawdzięczamy dzisiejszą wolność” 


– Trzeba było mieć w sobie dużo odwagi, aby ona przezwyciężyła strach i dała nadzieję na przyszłość – ocenił premier. – Tej odwadze tamtych czasów zawdzięczamy dzisiejszą wolność, suwerenność, niepodległość – dodał. – Przed 42 laty powstał ruch – jeden z największych, jeśli nie największy na świecie – ruch społeczny, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia systemu – stwierdził Morawiecki. 


W Gdańsku w środę odbywają się uroczystości związane z upamiętnieniem 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Osobne uroczystości organizuje miasto Gdańsk i NSZZ „Solidarność”. 


42 lat temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej