RAPORT

Pogarda

„Za rok nagroda za Ibrahima w Odrze”. Komentarze po medalu dla aktywistki z Podlasia

Katarzyna Wappa nagrodzona Medalem Wolności Fundacji Grand Press (fot. PAP/Adam Warżawa)
Katarzyna Wappa nagrodzona Medalem Wolności Fundacji Grand Press (fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Katarzyna Wappa została nagrodzona Medalem Wolności Słowa Fundacji Grand Press. W głośnym ubiegłorocznym reportażu TVN24 podlaska aktywistka przekonywała, że jeden z migrantów, o imieniu Ibrahim pływał w rzece przez sześć dni. Choć do opowieści podchodzono sceptycznie, kapituła przyznała jej nagrodę . Po uroczystości wręczenia w sieci pojawiły się krytyczne komentarze. „Jak opowie historię Ibrahima, który płynął 30 dni, tylko że Odrą, to może za rok też dostanie” – można przeczytać.

Bohaterka reportażu TVN: Wybieram narodowość białoruską, jesteśmy obecni w tym kraju

Mieszkanka Hajnówki Katarzyna Wappa w reportażu TVN opowiedziała historię migranta, który wepchnięty przez białoruskich żołnierzy „przez sześć dni...

zobacz więcej

Przypomnijmy – to w programie „Czarno na białym” emitowanym w telewizji TVN, w reportażu przygotowanym przez Katarzynę Lazzeri, pojawiła się relacja Wappy. Opowiadała o tym, jak pomaga migrantom. W jej opowieści pojawia się historia Ibrahima.


Historia Ibrahima


– Białorusini wypchnęli go wręcz do rzeki, on płynął sześć dni. W ciągu dnia w tej lodowatej wodzie, w nocy wychodził na brzeg. Mokry i zmarznięty, kładł się na gołej ziemi, nie zapalał ogniska, bo bał się, że go ktoś zobaczy – opowiadała kobieta. 


Gdy po emisji reportażu w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze osób niedowierzających autorce relacji, TVN24 opublikowała oświadczenie Wappy. Ta zapewniała, że „historia jest prawdziwa”, bo „Ibrahim opowiedział mi ją osobiście”. 


Nagroda dla „najlepszej bajkopisarki”?


We wtorek w Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się II edycja Medalu Wolności Słowa Fundacji Grand Press. Nagrodę przyznano m.in. Katarzynie Wappie – o czym pisaliśmy w tym artykule.


Internauci ponownie nie dowierzają – tym razem w werdykt kapituły nagrody. Ich zdaniem nagroda, jeśli w ogóle, powinna jej zostać przyznana w kategorii „najlepszy bajkopisarz”. 

 

Inni dodają, że złoty medal powinien dostać nie kto inny, jak sam... Ibrahim. 

„Jeszcze tylko nagroda dla Babci Kasi w kategorii »Kultura słowa« i można kończyć imprezę” – komentuje dziennikarz Daniel Liszkiewicz.

Pojawiają się nawet pytania o źródła finansowania konkursu i przyznawanych w nim nagród.

Inni zauważają, że obok wolności słowa, w przypadku niewiarygodnej relacji Wappy brakuje... odpowiedzialności za słowa. 

Komentujący przypominają też, że w przeszłości Grand Press przyznało nagrodę za reportaż o „urodzinach Hitlera” w lesie pod Wodzisławiem Śląskim.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej