RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wicepremier: KE zatwierdziła polski Krajowy Plan Strategiczny

Plan ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw (fot. Valeria Mongelli / Hans Lucas Agency / Forum)
Plan ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw (fot. Valeria Mongelli / Hans Lucas Agency / Forum)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27 – poinformował wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie.

Kanclerz murem za blokowaniem KPO. „Obywatele Polski chcą, by UE się angażowała”

Olaf Scholz powiedział, że Komisja Europejska powinna mieć nowe możliwości wszczynania postępowań i obcinania funduszy państwom członkowskim, które...

zobacz więcej

 „Mamy to! Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027" – napisał na Twitterze Kowalczyk. 

  

Jak poinformował wicepremier, to „ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie”. Wicepremier Kowalczyk podziękował „wszystkim zaangażowanym w pracę nad Planem i konsultacje”. 

 

Pod koniec stycznia tego roku unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski informował, że polski plan strategiczny mógłby być w czerwcu zatwierdzony przez Komisję Europejską. Krajowy Plan Strategiczny dla WPR jest dokumentem, który przygotowuje i konsultuje z Komisją każde państwo członkowskie. Polski projekt planu został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zatwierdzony przez Radę Ministrów i wysłany w grudniu ubiegłego roku do Brukseli w celu konsultacji. 

Dokument ten jest podstawą ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Wsparcie będzie skierowane głównie do rolników, ale także do przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego.


Budżet Planu Strategicznego wynosi ponad 25 mld euro, z czego na płatności bezpośrednie przeznaczonych zostanie ponad 17 mld euro. 

  

Plan ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku. Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność.


Plan ma sprzyjać też produkcji i wykorzystaniu energii odnawialnej. Wzmacniana będzie różnorodność gospodarcza, w tym biogospodarka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej