RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Nord Stream 1 znów nie działa. Gazprom ponownie wstrzymał dostawy

Bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1 od środy rano znowu nie płynie gaz z Rosji do Niemiec (fot. Kirill Kukhmar /TASS/Forum)
Bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1 od środy rano znowu nie płynie gaz z Rosji do Niemiec (fot. Kirill Kukhmar /TASS/Forum)

Najnowsze

Popularne

Bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1 od rana znowu nie płynie gaz z Rosji do Niemiec. O wstrzymaniu dostaw w tym dniu Gazprom poinformował 18 sierpnia, tłumacząc kolejną przerwę koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Przerwa w tłoczeniu ma potrwać do najbliższej soboty.

Ceny energii w UE. Gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej?

Z powodu wojny i unijnych podatków ceny energii elektrycznej w Europie są najwyższe w historii. – Na kontynencie europejskim w porównaniu do USA...

zobacz więcej

Szef Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Mueller ocenił, że zapowiedziane prace konserwacyjne są z technicznego punktu widzenia niezrozumiałe. W ostatnich tygodniach przez rurociąg przesyłane było tylko ok. 20 proc. gazu. 

 

„W wyjaśnienia Gazpromu, że wyłączenie NS1 nastąpiło z przyczyn technicznych, wątpi także niemiecki rząd” – podkreśla „Bild” i przypomina, że dostawa gazu przez NS1 została wstrzymana już wcześniej na kilka dni w lipcu. Wtedy jednak odbywały się coroczne prace konserwacyjnych, które Nord Stream AG jako spółka będąca operatorem sieci zapowiedziała w dłuższej perspektywie. 

 

W czasie lipcowej przerwy konserwacyjnej doszło do sporu między Zachodem, zwłaszcza rządem niemieckim, a Rosją. Chodziło o turbinę, która po pracach serwisowych wykonywanych przez producenta (Siemens Energy) w Kanadzie wróciła do Niemiec. 

Bayraktar Czerwone Jabłko. Oto nowy typ tureckiego drona szturmowego

Turecki producent dronów bojowych Baykar Makina zaprezentował na wystawie w Samsun na północy Turcji prototyp bezzałogowego samolotu szturmowego...

zobacz więcej

Jak informuje „Bild”, sporna turbina, która miała trafić do Niemiec tymczasowo, pozostaje cały czas w Muelheim an der Ruhr (Nadrenia–Północna Westfalia), ponieważ Rosja odmówiła jej przyjęcia. 

 

Gazprom dostarcza także gaz do Francji, jednak od czwartku dostawy te mają się zakończyć „ze skutkiem natychmiastowym” – jak poinformowała we wtorek wieczorem rosyjska firma w komunikacie na Telegramie. 

 

Państwowy rosyjski koncern Gazprom osiągnął w pierwszej połowie roku rekordowe zyski, pomimo zachodnich sankcji związanych z wojną na Ukrainie. We wtorek firma poinformowała o osiągnięciu dochodu w wysokości 41,63 mld euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej