RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sondaż: Polacy nie wierzą, że PO zatrzyma drożyznę. „Jesteśmy świadomi zjawisk ekonomicznych”

Donald Tusk (fot.  PAP/Leszek Szymański)
Donald Tusk (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Polacy nie wierzą, że zmiana władzy mogłaby zahamować rekordową inflację. Większość badanych uważa, że ewentualna wygrana Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych nie mogłaby w tym pomóc – tak wynika z nowego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. – Jesteśmy świadomi zjawisk ekonomicznych i dobrze wiemy, że obecny kryzys zależy głównie od Putina – komentuje socjolog prof. Henryk Domański.

Słaby wynik Tuska. Jest nowy sondaż

Zaledwie co 10. badany twierdzi, że gdyby opozycja wygrała wybory parlamentarne i zdołała utworzyć rząd, Donald Tusk byłby najlepszym kandydatem na...

zobacz więcej

Gazeta komentuje, że problem rosnących gwałtownie cen jest często poruszany przez polityków opozycji, którzy obarczają rząd częściową winą za drożyznę.


Dlatego Instytut Badań Pollster na zlecenie „SE” zadał zadał respondentom pytanie: „Czy jeśli PO dojdzie do władzy, to zatrzyma wzrost cen produktów i usług?”. 

  

Sondaż: PO nie powstrzyma inflacji


Z danych opublikowanych przez gazetę wynika, że 58 proc. respondentów uważa, że PO nie zatrzyma wzrostu cen produktów i usług, 31 proc. twierdzi, że PO zatrzyma inflację, a 11 proc. nie ma zdania. 

  

„Ludzie orientują się, że inflacja zależy od prawidłowości gospodarczych, od czynników zewnętrznych, jak wzrost cen energii czy wojna, a jeśli one zależą od polityków, to od zagranicznych, jak Putin” – powiedział socjolog prof. Henryk Domański. 

 

Dodaje, że to wcale nie znaczy, iż partie opozycyjne, w tym PO, „zrezygnują z mówienia o inflacji podczas kampanii wyborczej”. „Jej stałym elementem będzie przypisywanie władzy mankamentów związanych z drożyzną, która obniża nasz standard życiowy i wywołuje silne emocje” – stwierdził socjolog.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej