RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Film Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

Kolejny sukces filmu Skolimowskiego (fot. mat. pras.)
Kolejny sukces filmu Skolimowskiego (fot. mat. pras.)

Najnowsze

Popularne

„IO” w reż. Jerzego Skolimowskiego został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – poinformowała we wtorek w Warszawie Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej.

Polski reżyser z Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes

Jerzy Skolimowski i dwóch belgijskich filmowców otrzymali ex aequo Nagrodę Jury na 75. festiwalu w Cannes. – Chciałbym podziękować wszystkim moim...

zobacz więcej

Decyzję o wyborze „IO” na polskiego kandydata do Oscara ogłoszono we wtorek podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Podjęła ją siedmioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej, producentki „Idy” nagrodzonej Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. 


Jak podkreśliła Puszczyńska, werdykt zapadł jednogłośnie. – Dzieje cyrkowego osiołka, jego droga w poszukiwaniu wolności i miłości są pretekstem do rozmowy o uniwersalnych europejskich wartościach, o okrucieństwie ludzi wobec zwierząt i wobec siebie nawzajem. Emocjonalne, wspaniałe kino. Wzrusza, skłania do głębokich refleksji nad kondycją współczesnego świata. To był główny powód, dla którego komisja zdecydowała, że to właśnie „IO” będzie reprezentował Polskę – powiedziała.


Dodała, że „nie wystarczy zrobić genialny film, żeby być nominowanym czy też, żeby Oscara dostać”. – Z absolutną pewnością mogę państwu powiedzieć – i też ta pewność wynika troszkę z mojego doświadczenia – że całe zaplecze, które stoi za filmem „IO”, jest absolutnie bardzo ważne, na pewno jedno z najlepszych, jakie ten film mógłby dostać. Mianowicie, zaczęło się od nagrody jury w Cannes. To jest bardzo ważna nagroda. Ten film został już zaproszony na 51 festiwali, czyli będzie znany na świecie. Został sprzedany do 20 krajów, a jest to bardzo ważne, bo coraz więcej członków Akademii Filmowej to nie tylko Amerykanie, ale także Europejczycy, czyli mamy wielką nadzieję, że będą wspierać ten nasz film – wyjaśniła producentka. 


Sukcesy produkcji 


Jerzy Skolimowski zaznaczył, że jest bardzo dumny, że jego film będzie reprezentować polską kinematografię. – To nie pierwszy już zresztą raz, ale tym razem mam nadzieję, że będzie inaczej niż w poprzednich próbach, ponieważ ten film jest inny od wszystkich, jakie zdarzyło mi się zrobić. Różni się tym, że to jest film zrobiony z sercem, z zaangażowaniem w słuszną sprawę. Zarówno mnie, jak i Ewę, naprawdę obchodzi los zwierząt. Chcieliśmy zabrać głos w imieniu tych, którzy nie mogą zabrać głosu, tych bezbronnych stworzeń, które są w tak makabryczny sposób wykorzystywane we współczesnym świecie. W Cannes, dziękując za nagrodę, powiedziałem, że chcę przede wszystkim podziękować swoim osiołkom. Wymieniłem wszystkie sześć po imieniu. W tym wypadku, dzisiaj, chcę przede wszystkim podziękować komisji, która jednogłośnie stwierdziła, że ten film zasługuje na to, by kandydować do Oscara – powiedział. 

Orły rozdane. „Aida” najlepszym filmem

Poświęcona masakrze w Srebrenicy „Aida” Jasmili Zbanic otrzymała Polską Nagrodę Filmową Orły 2022 w kategorii Najlepszy film. Do twórców obrazu...

zobacz więcej

 W skład Komisji Oscarowej – obok Puszczyńskiej – weszli: kompozytor, laureat Oscara za muzykę do „Marzyciela” Jan A.P. Kaczmarek, producent nominowanego do Oscara dla najlepszego filmu animowanego „Loving Vincent” Sean Bobbit, reżyser nominowanej do Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego „Sukienki” Tadeusz Łysiak, producent i dystrybutor Mariusz Łukomski, dyrektor PISF Radosław Śmigulski oraz kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w PISF Kamila Morgisz. 


Światowa premiera „IO” odbyła się w maju w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Film uhonorowano nagrodą jury. W sierpniu tytuł trafił na listę produkcji, które powalczą o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. We wrześniu natomiast obraz Skolimowskiego będzie rywalizował w konkursie głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany kin trafi 30 września. 95. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 r. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej