RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rząd przyjął budżet na 2023 r. Premier: Ambitny, na trudne czasy [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2023 rok – poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak zaznaczył, to „ambitny budżet na trudne czasy”. – Wpływy podatkowe budżetu państwa w 2023 r. będą znacznie wyższe – przekonuje szef rządu.

Premier: Polska, która pomaga w obronie wolności, demokracji Ukrainy, została ukarana przez KE

Polska, która otworzyła drzwi i serca dla ukraińskich uchodźców, która pomaga w obronie wolności, demokracji i suwerenności Ukrainy, została...

zobacz więcej

Jak stwierdził Morawiecki, projekt zawiera „bardzo wiele założeń i wydatków, które mają zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom”.


Szef rządu wskazywał, że wpływy podatkowe budżetu państwa w 2023 r. będą znacznie wyższe niż w poprzednich latach i mają wynieść:

• z VAT - 286 mld zł; 

• z CIT - 73 mld zł; 

• z PIT - ponad 78 mld zł; 

• z akcyzy - ponad 88 mld zł.


Projekt oparty na „konserwatywnych” założeniach


W projekcie zapisano ponadto, że:

wydatki w budżecie na 2023 r. to 669 mld zł;

• dochody – 604,4 mld zł;

• deficyt – około 65 mld zł.


Jak wskazał również premier Morawiecki, projekt budżetu zakłada na 2023 r. wzrost PKB o 1,7 proc., a w 2022 r. – o 4,6 proc. Cały deficyt sektora finansów publicznych – kontynuował szef rządu – wyniesie ok. 4,2 - 4,4 proc. PKB.


Morawiecki podkreślił, że projekt budżetu został oparty na „względnie konserwatywnych założeniach”, takich, które dają przestrzeń do dodatkowego działania.


Co z programami społecznymi w nowym budżecie?


Premier wskazał, że rządowi zależy na tym, by wzmacniać bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin.

– Dlatego obniżyliśmy podatek z 17 na 12 proc., połączony z kwotą bez podatku 30 tys. zł daje dodatkowo 35 mld w portfelach Polaków. To jest pierwszy element bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin. Drugi to wszystkie sprawy związane ze wsparciem społecznym, rodzin i seniorów – mówił szef rządu.

Zapewnił, że rząd zachowuje wszystkie dotychczasowe programy społeczne, „ale też będzie reagować w zależności od potrzeb”.


Obiecany wzrost nakładów na służbę zdrowia


Co więcej – w roku 2023 wydatki na służbę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych liczonych do PKB. – Obiecaliśmy to i osiągniemy ten cel, nawet go przekraczając – zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wytrzymają nawet 14 kg trotylu. Kolejne amerykańskie Cougary trafiły do polskiej armii

26 pojazdów opancerzonych 4x4 Cougar zostało przekazanych 18. Batalionowi Dowodzenia 18. Dywizji Zmechanizowanej – poinformował minister obrony...

zobacz więcej

– Spójrzmy na to w liczbach bezwzględnych: z 77 miliardów w 2015 roku na 160 do 165 miliardów, czyli ponad podwojenie budżetu na służbę zdrowia. To jest w wynagrodzeniach lekarzy, wynagrodzeniach pielęgniarek, diagnostów, laborantów, laborantek, ratowników medycznych, w sprzęcie medycznym, modernizacji naszych szpitali, dostępności specjalistów, kształceniu nowych lekarzy – podkreślił szef rządu.


„Budżet bezpieczeństwa Polski”


Wskazywał, że na bezpieczeństwo polskich granic przeznaczymy w br. 58 mld zł, ale w przyszłym roku będzie to już 98 mld zł. Dodał, że oprócz budżetu na regularną armię planujemy dodatkowe 30-40 mld zł na zakup uzbrojenia za granicą.


– Dzięki stabilnym finansom publicznym mamy możliwość znaczącego wzmacniania armii. Jest plan zrekrutowania ok. 20 tys., nie wliczając w to Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział. Podkreślił, że jest to budżet bezpieczeństwa Polski.


Zgodnie z procedurą budżetową przyjęty przez rząd wstępny projekt budżetu zostanie przekazany do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na 2023 r. i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu, Rada Ministrów ma czas do 30 września tego roku.


Zobacz także: Dochody i wydatki z budżetu państwa. Resort finansów podał dane za ten rok

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej