RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Chciał być szpiegiem białoruskiego reżimu. Grzegorz M. skazany

Sukces polskiego kontrwywiadu (fot. PAP/Mateusz Marek)
Sukces polskiego kontrwywiadu (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Grzegorz M., który zgłosił gotowość do współpracy z białoruskim wywiadem KDB, został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na półtora roku więzienia – dowiedział się portal tvp.info.

Akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który chciał współpracować z białoruskim wywiadem

Kolejna w tym miesiącu osoba została oskarżona przez mazowieckie „pezety” o działalność szpiegowską – dowiedział się portal tvp.info. Tym razem...

zobacz więcej

Informację o skazaniu niedoszłego białoruskiego szpiega potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info prokurator Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.


Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Warszawie doprowadził do wydania przez Sąd Okręgowy w Warszawie wyroku skazującego wobec Grzegorza M., oskarżonego m.in. o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu – mówi Borchólski. 


Mężczyznę oskarżono też o posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia. Sąd skazał go na karę łączną roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. 


Kim jest Grzegorz M.?


Grzegorz M. został zatrzymany w październiku 2021 r. – To osoba, która przez wiele lat była powiązana z różnymi strukturami mundurowymi, w 1981 r. ten człowiek dostał się do ZOMO, był funkcjonariuszem milicji, następnie do 1999 r. służył w strukturach policyjnych. Służbę zakończył 20 lat temu jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r. – informował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Sąd zdecydował ws. Pabla G., zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa

Pod koniec maja sąd przedłużył areszt dla zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Pabla G. Obrona mężczyzny, który podawał się za...

zobacz więcej

Jak ujawnił portal tvp.info, mężczyzna sam szukał kontaktu z białoruskim wywiadem. We wrześniu 2020 r. mężczyzna zgłosił się do siedziby KDB w Grodnie, gdzie spotkał się z jednym z funkcjonariuszy tej formacji. Według ABW miał wtedy zadeklarować chęć współpracy.


W lutym 2021 r. skontaktował się z nim „funkcjonariusz KDB”, a w rzeczywistości oficer ABW. W rozmowie z nim Grzegorz M. chwalił się dobrymi kontaktami w mundurówce i dojściem do osoby zajmującej się zaopatrzeniem amerykańskich jednostek na terenie Polski.


Mężczyzna przekonywał, że za sprawą pracy w policji i Straży Granicznej ma ogromne doświadczenie i może wykorzystać czynnych i emerytowanych funkcjonariuszy formacji, w których służył, do dokonywania sprawdzeń w bazach PESEL i CEPIK – informowaliśmy.


Niedoszły szpieg podjął się też zdobycia danych adresowych trzech dziennikarzy zajmujących się tematyką wschodnią i ustalenia tablic rejestracyjnych dwóch samochodów. M. aktywnie rozpoznawał też infrastrukturę krytyczną. Chodziło o jedną ze stacji elektroenergetycznych. Grzegorz M. nagrał filmik z tą stacją i wraz z innymi zdobytymi informacjami wysłał do funkcjonariusza KDB.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej