RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: Polska, która pomaga w obronie wolności, demokracji Ukrainy, została ukarana przez KE

Najnowsze

Popularne

Polska, która otworzyła drzwi i serca dla ukraińskich uchodźców, która pomaga w obronie wolności, demokracji i suwerenności Ukrainy, została ukarana przez Komisję Europejską – powiedział w poniedziałek w Paryżu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu został zapytany przez dziennikarza, czy poruszył w rozmowach kwestię, o której napisał niedawno Jan Rokita, że „Polska jest drugim państwem obłożonym unijnymi sankcjami, a wartość pakietu polskiego przewyższa rosyjski”.

Verhofstadt: Polska nie otrzyma unijnych funduszy

Polska spełniła kamienie milowe Komisji Europejskiej, więc w Brukseli ruszył jeszcze ostrzejszy spór, czy wypłacić Polsce pieniądze z KPO. „Bez...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu w poniedziałek przebywał z wizytą w Paryżu, gdzie spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem i uczestniczył w konferencji Stowarzyszenia Francuskich Pracodawców MEDEF. Podczas konferencji prasowej premier został zapytany, czy rozmawiał ze stroną francuską „o unijnych sankcjach nałożonych na Polskę”, które – jak podkreślił dziennikarz, powołując się na słowa Jana Rokity – „prawdopodobnie przewyższają te rosyjskie”.


Mateusz Morawiecki potwierdził, że rozmawiał o tym z prezydentem Macronem, „który w pełni zrozumiał absurd całej tej sytuacji, że dzisiaj te dwa kraje Rosja i Polska są najbardziej ukarane przez Komisję Europejską”. Premier wyraził też wdzięczność Janowi Rokicie za jego tekst.


– Polska, która otworzyła drzwi i serca dla ukraińskich uchodźców, dla kobiet, dla matek i dzieci. Polska, która pomaga w obronie wolności, w obronie demokracji i obronie suwerenności Ukrainy, a przez to Polska, która zabezpiecza wschodnią flankę NATO i Rosja, która jest agresorem, która dopuszcza się zbrodni wojennych, morderstw, która zabija nie tylko żołnierzy, ale też dopuszcza się morderstw na cywilach na Ukrainie. To jest rzeczywiście głęboki paradoks – podkreślił.


Jan Rokita, były poseł i jeden z byłych liderów PO napisał w swoim felietonie dla „Dziennika Polskiego”, m.in., że „Polska jest drugim państwem obłożonym unijnymi sankcjami. Wartość pakietu polskiego raczej przewyższa rosyjski”.

Organizacje sędziowskie pozywają Unię. Domagają się blokady KPO

Europejskie stowarzyszenia sędziowskie zaskarżyły w Sądzie Unii Europejskiej decyzję Rady UE o zatwierdzeniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy –...

zobacz więcej

„Porozumienie zostało zawarte”


Premier na kolejne pytanie, czy rząd i Prawo i Sprawiedliwość nie powinny skoncentrować się na zdobywaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, a nie na konflikcie z Unią Europejską, a szczególnie z Niemcami, odparł: „jeśli dobrze wczytamy się i zrozumiemy dynamikę procedur w Unii Europejskiej, to ten głos jest głosem przeciwko Komisji Europejskiej i Radzie Unii Europejskiej, które zatwierdziły polski Krajowy Program Odbudowy i my stoimy na stanowisku, że to porozumienie zostało zawarte”.


– To porozumienie nie podoba się pewnym stowarzyszeniom, które są wzmacniane przez różnych radykałów w Komisji Europejskiej. Uważam, że dzisiaj jest czas solidarności i wielkiego geopolitycznego wyzwania dla całej Unii Europejskiej, czas poszukiwania wspólnych mianowników, a nie czas poszukiwania różnic – ocenił.


– O tym też intensywnie rozmawialiśmy z panem prezydentem Macronem, który w wielu miejscach zgodził się ze mną i cieszę się, że też pod tym względem była to owocna wizyta – podsumował premier Morawiecki.


W niedzielę wieczorem Reuters podał, że cztery europejskie stowarzyszenia sędziowskie zaskarżyły w Sądzie Unii Europejskiej decyzję Rady UE o zatwierdzeniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy.


Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej